1 Okunma

Aydın’da selin yaralarının sarılması için çalışma başlatıldı

Aydın’da önceki gün meydana gelen yağış ve sonrasında yaşanan sel ve afet ile ilgili çalışma başlatıldı. Başta Karpuzlu ve Bozdoğan olmak üzere, Söke, Koçarlı ve çevre ilçelerde ciddi oranda maddi hasar meydana geldiği belirtildi.
Aydın’da 13 Haziran Salı günü akşam saatlerinde aniden bastıran sağnak ve dolu yağışı sonrası dereler taşmış ve pek çok tarım alanı ve tarım ürünü zarar görmüştü. Afet sonrası karpuzun, zeytinine, mısırından kayısıya kadar pek çok ürünün ciddi zarar gördüğünü belirten Efeler Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı yaşanan afet olayı ile ilgili çalışma başlatıldığını söyledi. Başkan Posacı, zarar gören çiftçilerin tarım ilçe müdürlüklerine müracaat etmesi gerektiğini belirterek “Son 5 yıldır bahar yağışları geriye kaydı. 2012 yılından bu yana hasat sezonunda yağış gerçekleşiyor. Bunun yanında mevsimlerde de değişiklik yaşanmaya başladı. Burada en önemli husus TARSİM. Çiftçimiz ürünlerini mutlaka tarım sigortası kapsamında sigortalatması gerekiyor. Şu anda Koçarlı, Karpuzlu ve Bozdoğan başta olmak üzere pek çok bölgede ciddi zarar ziyan var. Ağaçlardaki ürün dolu yağışından, yerdeki ürün ise sel ve doludan ciddi zarar gördü. Zarar ziyan konusunda Tarım İlçe Müdürlükleri müracaatları almaya başladı. Bunun yanında tespit çalışmaları da yapılıyor. Ancak yaşananlar TARSİM’in önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Tüm çiftçilerimizin ürünlerini sigorta yaptırmasını öneriyoruz” dedi.
Yağış miktarları arttı
Bu arda Aydın’da Mayıs ve Haziran ayı yağışlarında son yıllarda artış görüldüğü de belirtildi. Aydın’da uzun yıllar Mayıs ayında metre kareye düşen yağış miktarı 35 kilogram iken 2017 yılında bu miktar metrekarede 10 kilogram artarak 45 kilograma düştü. Haziran ayının uzun yıllar yağış ortalaması metrekarede 13,46 kilogram iken 2017 yılı haziran ayının ilk yarısında Aydın’da metrekareye düşen yağış miktarı 14,5 kilogram olarak kaydedildi.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın