Buradasınız
Anasayfa > Genel > Atatürk Sevdası Girne’yi yaktı… ESAT ERÇETİNGÖZ 

Atatürk Sevdası Girne’yi yaktı… ESAT ERÇETİNGÖZ 

Sosyal Medyada Paylaş

Atatürk Sevdası Girne’yi yaktı… 

Hanri Benasuz’a büyük onur…
Cumhuriyetimizin 100. Yılı Onuruna Kıbrıs Girne Antik Liman’da Hanri Benazus’un iBB kolleksiyonundan derlediği Çağdaş Atatürk Fotoğrafları Sergisi, Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar ve Girne Belediye Başkanı Sayın Murat Şenkul tarafından açıldı.
Açılışa Kıbrıs sergileri projesinin yöneticileri Sayın Mustafa Şevketoğlu, sayın Bruno Assa ve Proje Koordinatörü Derya Yelkenkaya’da katıldı.
Girne Antik kentte gerek sokak duvarlarında ve gerekse tarihi mekanlarında mekanlarındaki sergiler açılışa katılan çok sayıda Kıbrıslı sanatsevere Atatürk Fotoğrafları arasında yürümenin heyecanını yaşattı.
Hanri Benazus açılışta yaptığı konuşmada “Gerek yurtiçinde ilk, orta, lise ve üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarında ve gerekse yurtdışında uzanabildiğimiz her yerde İzmir Büyükşehir Belediyesi Arşivi Hanri Benazus Koleksiyonundan Atatürk Fotoğrafları ile sergi ve sunum projeleri üretmeye, yaptığımız söyleşi ve konferanslar ile Atatürk’ü ve Cumhuriyet tarihini  anlatmaya, paylaşımlar yapmaya, her yeni proje ile Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hangi çetin mücadeleler ile kurulduğu bilincini arttırmaya çalışıyoruz.” dedi
Sonrada “Her bir fotoğraf karesine bakarak Atatürk’ü daha iyi anlamaya ve anlatmaya duyduğumuz istek ile bu fotoğrafları sergilemenin ve Mustafa Kemal Atatürk’ü Türk Milletinin kalbine daha da yerleştirdiğimize olan inancımızın gerçekleşmesinin sonucunu görmenin onuru, gururu ve heyecanı içerisindeyiz.” diye de ekledi.
Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar ise açılışta yaptığı konuşmada serginin çok anlamlı olduğunu belirterek “Atatürk’ü son gören, konuşan, yüreği Atatürk sevdası ile yanıp tutuşanHanri Benazus’u yürekten kutluyorum. Atamızı unutmuyor, unutturmuyor. Kolleksiyonu ile şmdi de onnu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yaşatıyor.” dedi.

Kıbrıslıların yoğun ilgi gösterdiği Sergi, kolleksiyondaki zaman zaman değiştrilerek sürekli açık kalacak.

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

Top