Buradasınız
Anasayfa > ASAYİS > Aşı pasaportu soruları: Aşılananlar yüzde kaç ? Aşılanamayanlar ne olacak

Aşı pasaportu soruları: Aşılananlar yüzde kaç ? Aşılanamayanlar ne olacak

Sosyal Medyada Paylaş

Avrupa’da kısıtlamaların gevşetilmesi ve seyahatlerin açılması konusunda her kafadan ayrı ses çıkıyor.

Avrupa Birliği (AB), yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşı olanların serbestçe seyahat etmesini sağlayabilecek “aşı sertifikası” beraberinde getirdiği sorularla tartışılıyor.

Görüş ayrılıkları var

Pasaport ya da sertifika adıyla tartışılan konu, yazılım, zaman, hazırlıkların yeterliliği ve uygulama ile ilgili ülkeler arasında farklı görüşler var.

Nitekim aşı sertifikaları konusunda bir soru üzerine, “Sertifika hakkında çözümlenmemiş bazı konular bulunuyor” denmişti.

Ayrımcılığa neden olur

Bu arada seyahat kısıtlamalarını rahatlatmak amacıyla getirilmek istenen düzenlemenin ayrımcılığa neden olacağı belirtiliyor.

Fransa ve Almanya gibi diğer ülkeler, bunun fiili aşılama yükümlülüğü getirebileceğini ve aşıamayan veya almayacak olanlara ayrımcılık getireceği gerekçesiyle konuya soğuk bakıyor.

Fransa aşı karşıtı duyarlılığın özellikle güçlü olduğu ve hükümetin bunları zorunlu hale getirmeme sözü verirken aşı pasaportu fikrini “erken” görüyor.

“İradesi dışında aşılanmamış olanlar ne olacak” 

AB komisyonunda konuyla ilgili tartışmalar basına yansıması üzerine yapılan değerlendirmelerde, seyahat serbestini sağlayacağı savunulan düzenlenin aşı olan ve olmayanlar şeklinde ayrımcılığa neden olacağını savunanlar, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in “Bugüne kadar 29 milyon aşının uygulandığını, bunun da yetişkin nüfusun yüzde 8’ini oluşturduğuna” ilişkin sözlerine dikkat çekerek “Bu durumda iradesi dışında aşılanmamış olanlar ne olacak” diyor.

Konuyla ilgili olarak AB Konseyi Başkanı Charles Michel de, “Sertifika konusunda bazı üye ülkelerde meşru biçimde aşı olanlar ve olmayanlar arasında ayrımcılık yapılabileceğiyle ilgili çeşitli kaygılar mevcut” demişti.

Von der Leyen, aşı sertifikası olmayan kişilerin negatif PCR test sonucu veya hızlı antijen testiyle sertifika sahibi olanlarla aynı haklara sahip olmasının bir seçenek oluşturduğunu söylüyor.

Her ülkeninacağı siyasi karar

Aşı sertifikası ya da pasaportu ile ilgili eleştirilerden biri de Von der Leyen, böyle bir belgenin ne için kullanılacağının “her ülkenin kendisininacağı siyasi bir karar” olduğu ile ilgili.

Von der Leyen konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında sertifika sistemini oluştururken “Avrupa çözümü” kullanılması gerektiğini söylemişti.

Apple ve Google

Bu arada konuyla ilgili hazırlıkların en az üç ay gerektirdiğine ilişkin açıklamaları anımsatanlar bu durumda tatilcilerin bu yaz tatile çıkmasının zor olacağını söylüyor.

Öte yandan Apple ve Google’ın ülkeler arasındaki fikir ayrılıkları ve teknik yetersizlik boşluklarından yararlanarak Dünya Sağlık Örgütü’ne bazı çözümler önerdiği belirtiliyor.

Konu 1 Mart’ta Turizm Bakanları olağanüstü toplantısında ele alınacak.

  • #AŞI PASAPORTU

Bir cevap yazın

Top