Araştırma şirketi Habitus’tan Foça’da Eğitimin Geleceği

Sosyal Medyada Paylaş

Foça’da eğitimin iyileştirilmesi hedefiyle gönüllüler tarafından kurulan Foça Eğitim Platformu, Türkiye’nin önde gelen araştırma şirketlerinden Habitus Research ile özel bir çalışma gerçekleştirdi. Projeye Habitus bünyesinde yer alan Habitus Sosyal Etki Derneği imza attı. Araştırma, ilçenin eğitim alanındaki ihtiyaçlarını ortaya koyarken,  gelecekte çocukların ve gençlerin hangi sosyal ve akademik alanlarda desteklenmesi gerektiğini ortaya koyuyor.

Sosyolog ve antropologlardan oluşan Habitus ekibi, araştırmanın birinci aşamasında Foça velileri ve öğretmenleriyle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirdi. İlçedeki ihtiyaçlar, etnografik araştırma yöntemleri kullanılarak ele alındı. Foça’nın kendine özgü koşulları içinde, eğitim alanında “neler yapılmalı” sorusuna “neden yapılmalı” sorusu eklenerek ilçenin eğitimdeki ihtiyaç haritası ortaya çıkarıldı.

Raporda “Foça’nın dokusu, coğrafyası ve kaynakları itibariyle yerel değerler üretebilecek ve var olanı geliştirebilecek potansiyele sahip olması”na dikkat çekiliyor. Araştırma sonuçlarında;

  • İlçedeki sosyal ve akademik durum

  • Foça’da yaşlanan, yerleşik olmayan, sirkülasyon halindeki nüfusun ihtiyaçları

  • Foça’dan ayrılacak olan gençleri gittikleri yerde daha donanımlı ve başarılı olmalarını sağlayacak altyapı gereksinimleri

  • Foça’daki doğal kaynakları daha verimli kullanmaya yönelik öneriler gibi başlıklar sunuluyor.

Foça Eğitim Platformu, raporun ışığında sürekli öğrenme isteğini canlı tutan projeler geliştirmeye devam ediyor. ‘Foça’da Eğitimin Geleceği’ raporunu aşağıdaki linkte detaylı inceleyebilirsiniz.

aade0e_f620f4e207374dceaff6b9494c369bba.pdf (focaegitimplatformu.org)

Bir cevap yazın