Anıtkabir’den Zübeyde Hanım’ın mezarına çiçekler geliyor

Sosyal Medyada Paylaş

Ulu Önder Atatürk’ün Karşıyaka’da mezarı bulunan annesi Zübeyde Hanım, Anneler Gününde oğlunun kabrinde büyüyen çiçeklerle anılacak. 10 Kasım’da Anıtkabir’in bahçesine dikilen çiçekler, Çankaya Belediyesi tarafından Karşıyaka’ya getirilecek ve törenle Zübeyde Hanım Anıt Mezarına sunulacak.
Karşıyaka’daki Zübeyde Hanım Anıt Mezarında yetiştirdiği kasımpatıları, Atatürk’ün 78. ölüm yıl dönümünde Anıtkabir’e götüren ve mozoleye sunan Karşıyaka Belediyesi, Ulu Önder ve Zübey’de Hanım’ı bir kez daha çiçeklerle buluşturacak. Geçen 10 Kasım’daki törenin ardından Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen tarafından Anıtkabir’in bahçesine dikilen çiçekler, Anneler Gününde Karşıyaka’ya getirilecek. Çankaya’dan tören için yaklaşık 300 kişi Karşıyaka’ya gelecek.
Bu özel tören, 14 Mayıs Pazar günü saat 08.30’da kortejle başlayacak. Atatürk sevdalıları, Karşıyaka Belediyesi önünde buluşarak, ellerinde çiçeklerle Zübeyde Hanım Anıt Mezarına yürüyecek. Ata’nın çiçekleri, 09.05’te törenle Zübeyde Ana’nın kabrine sunulacak. Törende, Karşıyaka Belediyesi ve Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güç Birliği tarafından düzenlenen Zübeyde Anne’ye Mektubum Var yarışmasında dereceye girenler de açıklanacak. Öğrenciler, Zübeyde Anne için kaleme aldıkları duygu dolu mektupları okuyacak.
Karşıyaka Belediyesinin Anneler Günü etkinlikleri, geleneksel hale getirilen ‘Zübeyde Hanım Koşusu’ ile devam edecek. Katılımcılar, saat 10.00’da Anayasa Meydanından Zübeyde Hanım Anıt Mezarına koşacak. Organizasyona katılmak için 13 Mayıs’a kadar Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonuna kayıt yaptırılabilecek. Ayrıca belediyenin www.karsiyaka.bel.tr adresli web sitesinden de müracaat edilebilecek.
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Atamıza ve Zübeyde Annemize olan sonsuz bağlılığımızla, geçtiğimiz 10 Kasım’da dünyada örneği olmayan bir anma etkinliği gerçekleştirdik. En değerli emanetimiz Zübeyde Hanım’ın kabrinde sevgiyle büyüttüğümüz çiçekleri, demet demet Atamıza götürdük. Aynı gün de Çankaya Belediye Başkanımız Alper Taşdelen ile birlikte, Anıtkabir’in bahçesine Anneler Günü’nde Zübeyde Annemize getirmek üzere çiçekler diktik. İşte bu anlamlı törene sadece birkaç gün kala, yine dünyada olmayan bir güzelliği yaşayacak ve yaşatacak olmanın heyecanı içindeyiz. Atamıza ve kıymetli annesine son dönemde yapılan çirkin saldırılara en güzel yanıtı da oradan vereceğiz. Tüm Atatürk sevdalılarını, 14 Mayıs sabahı bu anlamlı törene bekliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın