Aliağa’da engelli sürücülere özel park yeri

Sosyal Medyada Paylaş

İzmir’in Aliağa ilçesinde engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla, kentin önemli noktalarında özel park yerleri oluşturuldu.
Aliağa Kaymakamlığı öncülüğünde yürütülen çalışma kapsamında, İlçe Emniyet Müdürlüğü engelli sürücüler 8 ayrı otopark yeri belirledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu noktalara resmi park tabelaları yerleştirildi.
Aliağa Emniyet Müdürü Gürcan Alev ile Trafik Denetleme Büro Amir Yardımcısı İsmail Hakkı Ergün, Aliağa Engelliler Derneği Başkanı İbrahim Erdemir, yönetim kurulu üyeleri ve engelli vatandaşlarla Engelsiz Kafede bir araya geldi. Engelli sürücülere otopark uygulaması hakkında bilgilendirme yapıldı.
İzmir Büyükşehir tarafından resmi olarak kayıtlanan ve kentin farklı yerlerine dikilen levhaların engelli araç sahiplerinin sorunlarına yardımcı olacağını ifade eden Engelliler Derneği Başkanı İbrahim Erdemir, ”Engelli arkadaşlarımız araçları için park yeri bulmakta zorluk çekiyordu. Engelli arkadaşlarımız uzun mesafe yürüyemiyorlar, en fazla 40-50 metre yürüyebiliyoruz. Kentin farklı yerlerine konulan bu levhalar sıkıntımızı giderecek.” dedi. Trafikte yaşadıkları diğer sorunlara da değinen Erdemir, “Kaldırım ve engelli rampalarının önlerine park eden duyarsız sürücüler yüzünden de sıkıntılar yaşıyoruz. Trafikte görevli arkadaşlarımızla birlikte kullandığımız Whatsapp uygulamasında, trafikte karşılaştığımız olumsuzlukları paylaşıyoruz. Polis memuru arkadaşlar da gelerek araçları kaldırıp işlem yapıyorlar. Bu hizmetlerinden ötürü teşekkür ediyoruz. Aliağa Belediyesi tarafından engellilerin hizmetine sunulan bir otobüsün yanı sıra, önümüzdeki günlerde Emniyet ve Minibüsçüler Odası’nın işbirliği ile şehir içinde çalışan 5 minibüs belirli saatlerde engelli arkadaşlarımızın ulaşımına hizmet vermeye başlayacak. Bu sayının da artmasını umuyoruz.” diye konuştu. Erdemir, Bergama ve Dikili için metro bağlantılı seyahatlerde kullanılan otobüslerin de engelli kullanımına uygun olmasını beklediklerini sözlerine ekledi.
İlçe Emniyet Müdürü Gürcan Alev ise, engelli vatandaşların her zaman yanlarında olduklarını belirterek, ”Engelli vatandaşlarımızın sorunlarına sahip çıkmak, doğru ve kalıcı çözümler üretmek, onların yaşama sevincini yitirmeden, mutlu bir yaşam sürmeleri için çaba göstermek, devlet ve toplum olarak en önemli sorumluluklarımızdan biridir. Sayın kaymakamımız ile birlikte üzerimize düşen görevi yapmaktayız ve yapacağız. Kentin önemli noktalarına engellilerin araçları için 8 adet ayrılmış park yerine başka sürücülerin park etmesi durumunda trafik ekiplerimiz tarafından cezai işlem uygulanacaktır. Bu park yerleri, ekiplerimizi seyir halindeki denetimlerinin yanı sıra, engelli vatandaşlarımız ile kurduğumuz Whatsapp gurubu kanalı ile oto kontrolü devamlı olarak sağlayacağız. Engelli vatandaşlarımız için gerekli çalışmalarımız devam edecektir. Engelli kardeşlerimiz, onların her zaman yanlarında olduğumuzu bilsinler” dedi.

Bir cevap yazın