6 Okunma

AKP’li başkanlar kontrolda Yaşar EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

AKP’li başkanlar kontrolda  Yaşar EYİCE

Geçenlerde hatırlattım; hem de AKP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ağzından…

‘Artık devletin malı ve bir kuruşu bile boşuna harcanmayacak!’ diye…

Zaten ilk değil, son bir iki yıldaki konuşmalarını incelediğinizde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuda ne kadar hassas ve duyarlı olduğunu anlarsınız.

Hatta biraz daha geriye giderseniz, açık ve net bir şekilde belediye başkanlarını uyardığını görürsünüz.

Açık ve net şekilde söyleyeyim:

İlk hareket, yani Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 1414 oyla tekrar AKP Genel Başkanı olduğu Ankara’daki olağanüstü kongrede gözlendi.

Tarafsız otoriteler, ‘Tasfiye başladı, sırada kabine ve belediyeler var!’ dediler ve yazdılar.

*- Daha önce yazmıştık

Yani bizim Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmalarından çıkardığımızı, yazdığımızı, onlar önceki gece yarısı ve dün seslendirdiler.

Dedikleri şu:

‘Üzerinden beş hafta geçtikten sonra 16 Nisan referandumunun ilk gereği, 21 Mayıs’ta yapıldı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan aynı zamanda AKP Genel Başkanı oldu.

Bu yalnızca AKP’de İkinci Erdoğan Dönemi olarak tanımlanmanın çok ötesinde anlamlar taşıyan bir gelişme.

İkinci Erdoğan Dönemi olduğu doğru, ancak referandumla gelen Anayasa değişiklerinin ilk somut uygulama adımı olan Genel Kurul, aynı zamanda Türkiye’deki sistem değişiminin ikinci aşamasının da tamamlandığını gösteriyor.’

*- Küçük ama önemli

Bu arada bir hatırlatma ya da açıklama daha yapayım:

Dikkat edin bakın, neredeyse hiçbir yandaş medya gurubu hatta yazar ‘Olağanüstü’ sözcüğünü kullanmıyor.

AKP’nin bazı ileri gelenleri, CHP’yi ‘Olağanüstü kongreler partisi’ diye yorumlarken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Allah’ını severseniz son iki yıla bir bakın, CHP’mi olağanüstü kongreler partisi, AKP mi?’ diye sormuştu.

Nedense bu seslendirmeyi hiç kimse duymadı, daha doğrusu duymak istemedi.

Aslında ‘olağanüstü’ sözcüğü, yasaklı bir kelime değil ki!

Neden bazıları bundan gocunuyor, ya da ağzına almak istemiyor, anlamakta zorlanıyorum…

*- Sırasıyla uygulanıyor

Bir anımsatma daha yapayım:

İlk adım yürütme yetkilerinin cumhurbaşkanı elinde toplanmasıydı, ikincisi de partili cumhurbaşkanı hedefinin gerçekleşmesi oldu.

Sırada başbakanlığın kaldırılması ve 600 kişilik Meclis’in kurulması var, diğer uyum yasası adımlarının arasında…

Bu arada yine bir noktayı vurgulayayım:

Hani anlı şanlı adamlar var ya, ‘kongreyi takip ettik!’ ya da ‘oradaydık’ diyerek kendilerine sözde ayrımcı göstermek isteyenler…

‘Özel kişi’ imiş gibi tanıtmak isteyenler….

Emin olun, sıradan vatandaşlar, yani sizler bizler, hatta Bergama ya da Kınık’ın, Kiraz’ın dağ köylerinde oturanlar, olayları bunlardan iyi takip ediyor ve izliyor…

Bunu şuna benzetebilirim:

Hani futbol maçını ekranların başında izleyenler mi, stadyumda olanlar mı daha iyi izliyor ya da görüyor?

Bunu beyninizden geçirin yeter!

Fenerbahçe aynı gece basketbolda Avrupa’nın en büyüğü olduğunu gösterdi, bunun heyecanını salonda bulunanlar kadar seyirciler de yaşamadı mı?

Kalabalıkta bazı hareketler görülmez ama ekrana anında en ince noktasına kadar yansır…

*- Dikkat ederseniz…

Hatta siyaset adamları örneğin son Başbakan Binali Yıldırım’a da Partili Cumhurbaşkanı unvanını alan Recep Tayyip Erdoğan’ı da dikkatlice izlerseniz, ne kadar seçici, araştırıcı, inceleyici, olduklarını bakışlarından, çevreyi süzmelerinden anlarsınız…

Bu herkese has bir davranış biçimi değildir.

Ender kişilerde bulunuyor.

*- Devam edelim

Söylenen şu;

Erdoğan konuşmasında bu sistem değişikliğin en önemli ayrıntılarından birisini net bir şekilde vurguladı: başbakanlığın kaldırılması ve parti başkanı olmaya izin çıkması sonucunda artık herhangi bir partinin iktidar olması için yüzde 50, artı 1 oy gerekecek.

Cumhurbaşkanı bunun koalisyon dönemlerini bitireceğini ve partilerin kendi ideolojileri ötesinde seçmen kitlesine ulaşmaya, dolayısıyla daha kapsayıcı, kucaklayıcı olmaya zorlayacağını söylüyor.

Ancak kapsayıcı ve kucaklayıcı yaklaşımı AKP’nin dün oylanıp kabul edilen yeni yönetim listesinde görmek, eski haline göre daha zor.

*- Görüşlerinde yanıldılar

Siyaset kulisinde son günlerde iki tür yorum ortaya çıkmıştı.

Bazı AKP’liler daha ‘kapsayıcı’ isimler bekliyordu.

Beşir Atalay’ın, hatta Ahmet Davutoğlu’nun dahi yönetime yeniden alınacağı beklentileri fısıldanıyordu.

Bir kesim ise tersine Erdoğan’ın önündeki zorlu dönüşüm sürecini kolaylaştırmak için siyasete gözünü kendisiyle açmış ve söylediklerini sorgulamadan, süratle yapacak kadrolara ihtiyacı olduğunu söylüyordu.

Ve yine gözlemcilere göre; zamanın ruhuna daha uygun düşen ikinci seçeneği tercih etti Erdoğan…

Yani aklından geçeni uyguladı…

Bunu da ben şöyle yorumlayayım:

AKP’de temizlik yeni başladı….

Düşünün, kaç zamandır İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hazırlanan ve türlü toplantılara gönderilen, ilk günden beri listede olan ve seçilen Prof. Dr. Nükhet Hotar da yok…

‘Diskalifiye edildi’ demek istemiyorum!

Ancak şunu söyleyebilirim, birçok kişinin beklentileri olmadı…

Parti yönetimi buna göre şekillendirildi…

Bir de açık ve seçik toplumun önünde kavga eden ya de kraldan çok kralcı olanlar da beklediklerini bulamadılar, hatta onlardan bazıları için ‘gönderildiler’ deniliyor.

Şimdi sırada parti teşkilatları, belediyeler ve bakanlar kurulu var.

Benim ‘diskalifiye’ ya da ‘tasfiye’ sözlerini bazı AKP’liler ‘Evde bahar temizliği’ olarak adlandırıyor.

*- Sıra gizli Fetö’cülerde…

Yine söylenen şu:

Muhalefet partilerinin, CHP, MHP, HDP, hepsinin 15 Temmuz’dan bu yana söylediği ‘Hani FETÖ’nün siyasi ayağı?’ sorusunun cevabı da bu süreçte herhalde önümüze çıkacak ve cevabı verilecek.

Başbakanın ‘merhamet değil, adalet’ sözü çok şey anlatıyor.

Herhalde bu konuda da  çok şeyler söylenecek…

Şu anda konuşulanlar ise şunlar:

Bakanlar kurulunda değişikliklere gidilebileceği, Meclis dışından, belki Cumhurbaşkanlığı danışmanları arasından bazı isimlerin bakan olarak atanabileceği gibi…

*- Yeni bir dönem

Belediyeler ayrı ve önemli bir konu…

Belediyecilikten gelen Erdoğan’ın belediyelere nasıl neşter atacağı, parti içi yerel güç odaklarını nasıl disipline alacağı merak konusu…

Türkiye her bakımdan yeni bir döneme giriyor. Bu dönemin belirlenmesinde önümüzdeki altı ayın belirleyici olduğunu söylüyor, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan…

*- Hesabı mutlaka sorulacak

Şimdi yazımın başında söylemek istediğime geleyim…

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda gördük…

Devletin bankaları, kurumları sadece ve sadece belirli yandaş gazetelere, medya kuruluşlarına ‘özel’ ilanlar verdiler…

Bunun devamını da Pazar günü AKP’li belediyeler sürdürdü….

Yine sadece ve sadece yandaş medyaya büyük ilanlarla büyük paralar aktardılar.

Yani senin benim, halkın parasını….

Geçenlerde benzer nedenle CHP’li İstanbul Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar suçlandı ve savcılığa şikayet edildi,

Sanıyorum bunu yapanlardan biri de İstanbul Valiliği idi….

Yani Beşiktaş Belediyesi’ni mahkemeye verdi, ‘Neden bir iki gazeteye ilan verdin?’ diye…

Sanıyorum; şimdi benzer nedenlerle, Cumhurbaşkanımızın da konuşmalarından alınan talimatla bazı AKP’li belediyeler hakkında da soruşturma açılacak…

Bu da tasfiye hareketinin bir parçası olarak ortayı çıkacak…

Yani AKP’deki temizlik harekatı böyle başlayacak…

Yakında görürüz…

Dolayısıyla iç politika açısından da ‘ucu açık’ sürprizlerle dolu bir süreç var önümüzde, gözlemcilerin ifadelerine göre…

**-

GÜNCEL

*- Kocaeli Kitap Fuarı’na Konuk Oldu

Yazdığı romanlar ve kendine has üslubuyla okur sayısını sürekli arttıran roman yazarı Ramis Çınar, Kocaeli Kitap Fuarı’na konuk oldu.

Pek çok yayınevi, sahaf ve sivil toplum kuruluşlarının açtıkları stantlarla boy gösterdiği ve ünlü yazarların katıldığı 9. Kocaeli Kitap Fuarı’nın bu yılki konukları arasında genç yazar Çınar da vardı.

 Postiga Yayınları standında okurlarla buluşan Çınar, kitaplarını imzaladı ve onlarla sohbet etti. İmza gününe katılanlar arasında Çınar’ın yayımlanmış dört romanı; Söylenmemiş Sözler, Elveda Rumeli, Aşk Hayat ve Arayış ile Ömrümün Dört Mevsimi’ni okuyan okurlar da vardı.

*- Ödülü kim kazanacak?

Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme A.Ş (DEPARK), Dokuz Eylül Teknoloji Transfer Ofisi (DETTO) ve HUGO BOSS işbirliğinde gerçekleştirilecek olan IoT Proje Maratonu, 23-24 Mayıs 2017 tarihleri arasında DEÜ Tınaztepe Yerleşkesindeki DEPARK BETA Binası’nda düzenlenecek. Ekiple ya da bireysel olarak başvurulabilen proje maratonu, 23 Mayıs 2017 (yarın) saat 16:00’da başlayacak ve ertesi gün (24 Mayıs 2017) saat 17:30’daki ödül töreniyle son bulacak.

Detaylı bilgi almak ve kayıt işlemleri için https://goo.gl/qiaEuY internet adresi kullanılabilecek

*- Vatandaşımız ne derse o olacak

Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Gerzele Mahallesi’nde Pazaryeri ve Kütüphane için yapılacak olan halk oylamasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başkan Subaşıoğlu, ‘Bizim için çok önemli bir gün olacak. Gerzeleli vatandaşlarımız kendi mahalleleri için bir karar verecek’ dedi.

*-

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) ve Otomotiv İhracatçılar Birliği (OİB) tarafından düzenlenen Aftermarket Konferansı 26 Mayıs 2017 Cuma günü The Green Park Hotel’de gerçekleşecek.

Ekonomi Bakanlığı’nın özel desteği ile önemli konuk ve konuşmacıların katılımıyla 8’incisi gerçekleştirilecek konferansta, bu yıl da uluslararası uzman ve yöneticiler sektördeki üst düzey katılımcılarla bir araya gelerek, yenileme pazarındaki güncel uygulamaları, sorun ve fırsatları, küresel boyutta tartışacak.

*- Geleneksel kır yemeği

Cumhuriyet Halk Partisi Edremit İlçe Örgütü tarafından Zeytinli Çayı mesire alanında bu yıl 21’incisi düzenlenen Geleneksel Kır Yemeği’ne katılım yoğun oldu.

Zeytinli Mahallesi’nde Cumhuriyet Halk Partisi tarafından geleneksel olarak düzenlenen kır yemeğine CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, CHP 22. Dönem Balıkesir Milletvekili Ali Kemal Deveciler, CHP Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Başkan Yardımcıları Mehmet Ertaş ve Fatma Özgirgin, Belediye Meclis Üyeleri, sivil toplum örgütleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kır yemeğinde keşkek, nohut, pilav ve ayran ikramı yapılırken, yağmurlu havaya rağmen sanatçı Tuana’nın söylediği şarkı ve marşlarla coşan katılımcılar oyunlar ve halaylarla sanatçıya uzun süre eşlik etti.

*-  Gençler kampa alındı

Pamukkale Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili olarak özel bir etkinlik düzenledi. Liselerde okuyan 90 öğrenci ve 7 öğretmenin katılımıyla 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri anısına Gençlik Kampı düzenledi. Genç öğrenciler, 2 gece 3 gün süren kampta bayramlarını kutladılar.

*-  50 bin mahkûmun el emeği bu fuarda

Türkiye’de 61 Ceza İnfaz Kurumundaki atölyelerde hükümlü ve tutuklular tarafından üretilen ürün ve el sanatları malzemeleri İzmir’de düzenlenen fuarla satışa sunuldu.

İşyurtları Ürün ve El Sanatları İzmir Fuarı; Adalet Bakanı Yardımcısı Bilal Uçar ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım’ın katılımıyla açıldı.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri İşyurtları Kurumu tarafından bu yıl 12’incisi düzenlenen ‘İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı’ 20 Mayıs Cuma günü Bostanlı sahilinde açıldı.

Bostanlı pazaryeri karşısında sergilenen fuarda, 61 Ceza İnfaz Kurumunda açılan atölye ve tesislerde meslek öğrenmek amacıyla üretime katılan hükümlü ve tutukluların yaptığı, gıdadan tekstile, mobilyadan hediyelik eşyaya kadar yüzlerce çeşit ürün sergilenerek satışa sunuldu.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Eğitimden Sorumlu Daire Başkanlığı ile Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı’nın da katıldığı fuarda, eğitim ve rehabilitasyon çalışmaları hakkında bilgi verilerek ayrıca elektronik izleme uygulamaları ile ilgili çalışmalar anlatıldı.

Fuar,  26 Mayıs 2017 tarihine kadar ziyaretçilerine açık olacak.

*- 5. Kez düzenleniyor

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından bu yıl 5. Kez düzenlenen, Gıda sektöründe yenilikçi fikirlerin sanayi ile buluşmasını ve katma değerli üretim ve ihracatın artışını hedefleyen Gıda Ar-Ge Proje Pazarı 25 Mayıs 2017 tarihinde İzmir Swissotel’de gerçekleştirilecek.

*- Detoksu anlatacak

Marks & Spencer’ın Alsancak mağazasında, İzmirli iş ve cemiyet dünyasından tanıdık simaların katılımıyla gerçekleşecek olan Detoks ve Sağlıklı Yaşam Danışmanı Gül Kaynak’ın özel söyleşisi 24 Mayıs Çarşamba, 13:30 – Marks & Spencer Alsancak Mağazasında yapılacak.

*- Zeytin dostları da ayaklandı

Zeytindostu Derneği Torba yasa kapsamında yer alan ve Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun’da yapılması öngörülen değişikliklerle zeytinlik sahaların farklı kullanımlara açılmasına imkan tanıyan tasarıya ilişkin bir imza kampanyası başlattı.

*- Karbonsan’dan büyük ihracat atağı

Türkiye’nin önde gelen basınçlı kap ve endüstriyel tesis üreticilerinden Karbonsan, 10 yıl önce devraldığı firmayı, yaptığı tesis ve Ar-Ge yatırımlarıyla hem yurtiçi hem de yurtdışında tercih edilir marka haline getirdi. Basınçlı kap üretiminde dünyanın birçok noktasına ihracat yapan Karbonsan 2016’da cirosunu yüzde 50’nin üzerinde arttırdı.

*- MASFED 2. elin tek çatı kuruluşu oluyor

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED), Muğla Galericiler Derneği’ni de çatısı altına aldı. Böylece kendine üye derneklerin sayısı 24’e ulaşan MASFED, diğer illerdekileri de bünyesine katarak ülke çapında tek ve en büyük federasyon olma yolunda ilerliyor.

*- Jeotermalin Çevresel Etkilerdeki Masumiyeti

JESDER (Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği) jeotermal enerji santrallerinin çevresel etkilerini, bilimsel verilerle sunmaya devam ediyor.

JESDER Başkanı Ufuk Şentürk, Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı Konferansı’nda ‘Jeotermal Enerjinin Çevresel Etkileri’ konusunda doğru bilinen yanlışların altını çizdi.

Şentürk konuşmasında; ‘jeotermal çalışmaların artmasıyla birlikte, bu temiz enerjinin çevresel etkileri tartışılmaya başlandı, bazı gruplar tarafından iddia edilenin aksine; TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu), Adnan Menderes Üniversitesi, EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu) ve Tarım Bakanlığı verilerine baktığımızda gerçekte jeotermal elektrik santrallerinde metrekareye düşen karbondioksit oranı sadece 6 gr’ dedi.

*-Yaşar EYİCE
0532 781 95 18
Twitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

Bir cevap yazın