62 Okunma

Çıray ‘Ben uçan kuştan bile yardım istiyorum’

Sosyal Medyada Paylaş

AK Parti Büyükşehir aday adayı Haldun Çıray, Ege Telgraf TV’de Usta Gazeteci Televizyoncu Kazım Erkmen’in konuğu oldu

Ege Telgraf Web TV’ye canlı yayın konuğu olarak katılan AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Haldun Çıray, aday adaylığı süreci ve geçmiş başarıları hakkında önemli açıklamalarda bulundu

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Haldun Çıray, Ege Telgraf Web TV’de İsmail Kazım Erkmen’in konuğu oldu. Siyaset geçmişi, iş hayatı, aday adayı olma süreci ve yapacağı çalışmalar hakkında önemli açıklamalarda bulunan Çıray, “Bu süreçte tüm İzmirli’nin yardımını istiyorum. Uçan kuşun yardımı olur mu? Ben uçan kuştan bile yardım istiyorum” dedi.

Çıray kardeşler karıştırılıyor

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray ile kardeş olduğu ve ikilinin sıklıkla karıştırıldığının hatırlatılması üzerine konuşan Haldun Çıray, “Benim için bir problem de değil. Simamız da benziyor ama karıştırmamaya çalışırlarsa seviniriz. Karıştırırlarsa da ne mi olur; benden veya ondan çıkmaması gereken cümleler de karışabilir. Biz ikimiz farklı yerdeyiz. O yüzden biraz dikkat edilmesi gerekiyor” dedi. Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan, “Kardeşim bizi eleştiriyor. Ona bazen kızıyorum” sözlerinin de yanlış anlaşıldığını belirterek konuya açıklık getiren Çıray, “Siyasi konuları uzun uzun konuşacak ya da haklılık yarışına girecek bir tarzımız yok. Hatta bu konuları birbirimize sormayız bile. Herkes kendi bildiği yolda gider; o işin espirisi. Ben Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı seviyorum. Onun hakkında bir şey denildiği zaman canım sıkılıyor ama onun da görevi o. Biz bu yüzden siyaset ve partilerden çok, şahıs, ekonomi, sağlık, kültür ve sanat ile ilgili konulardan konuşuruz. Bunu da belli zamanlarda aile olarak bir araya geldiğimizden konuşuyoruz” diye konuştu.

‘BAYINDIR’IN YERİ FARKLI’

Ailesinin de siyasi parti geleneğinden geldiğini ve Bayındır’da siyasetle uğraştığını belirten Çıray, “Dayım Okan Erbil Bayındır’da 41 sene ilçe başkanlığı yaptı. Okan Erbil tarz gereğince Bayındır’da hiç kimsenin siyasi bir ağırlık hissetmesine engel oldu. Halk işlerinin görülmesi için kendisi için bir yol alıyor. Dolayısıyla Okan Erbil, İzmir siyasetinde de başarılı işler yaptı. Siyasi partilerin de hepsi onu tanır. Bizim siyaset anlayışımızın kökünde dostluk yatar. Dostluğu her şeyin üstünde tutuyoruz. Böyle başarılı olunacağı kanaatindeyim. İster istemez onların siyaset anlayışından da etkilendim. Başka partilerden olan isimlerle de çok görüştüm ama siyasete ilk adımım 2004’te AK Parti’ye üye olmakla başladı” ifadelerini kullandı. AK Parti’ye üye olduğundan beri siyaseti hiç bırakmadığını ancak fiilen de belirli bir mevkiye gelmek için çok da çaba göstermediğini söyleyen Çıray, “Kardeşim de iyi bir yerde bürokrat olarak çalışıyordu, ben de kendi çalışmalarımı yürütüyordum. Biz ailece siyasette iyiyiz. Şimdi içinde bulunduğum konum gereği İzmir’de güzel bir şeyler yapmak gerektiğine inandığım için bu dönemde İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olmaya karar verdim” dedi.

Kendi partimizde seçim kaybettik

Daha önce bir kez de 2004 yılında AK Parti Bayındır Belediye Başkan aday adayı süreci yaşadığını da ifade eden Çıray, şu açıklamalarda bulundu: “Bayındır’da kendi partimizde seçimi maalesef kaybettik. Ali Aşlık’ın  o zaman çok yardımını gördüm. Bu konuda çok da büyük bir üzüntü yaşamadım. O zaman Bayındır’da aday adayı olmamdaki sebep; maddi durumu düşük bir ilçeydi, çocukluk arkadaşlarım oradaydı… Kızım okumaya İzmir’e gelince Çiğli’ye yerleştik. Yaklaşık 19 senedir Çiğli’deyim ama Bayındır’daki evimi de kapatmadım. Orası benim çocukluğumu yaşadığım yerim. Bayındır’ın benim için yeri her zaman çok farklı.”

İzmir’de ‘ilk ve tek’ aday adayı 

Haftabaşında AK Parti İl Başkanlığı’na başvurusunu yaptığını ve şu anda AK Parti’nin İzmir’de ‘ilk ve tek’ aday adayı olduğunu söyleyen Haldun Çıray, “Bu kararı aniden vermedim. Uzun süre düşündüm. Rekabetçi ve yarışçı biri değilim. 24 saat gezen bir insanım. Benim işim de, enerjim de var. Partideki her arkadaşım başımın tacıdır. Ben İzmir’in tam yüzüyüm, kendisiyim. 14 yıldır partili arkadaşlarımla beraberim. Sokaklarda insanların sorunlarını çok dinlediğim için Büyükşehir aday adayı olmaya karar verdim. Belediye Başkanı olmak istiyorum. Bugün ne kadar siyaset sahnesinde sık görülen bir insan değilim. Kimse benim için ‘Kendini beğenmiş’ gibi bir hisse kapılmasın. Bana eğer görev verirse herkesin sarılmasını kucaklamasını istiyorum. Her yerin ayrı bir güçlüğü var. Tatlı bir rekabet olsun. Sakın hiçkimse alaycı bir bakışla bakmasın. El elden üstündür. Bu işi yaparken çok kibar yapacağız” dedi.

‘ÇAĞDAŞ BİR İNSANIM AMA…’

Eğer aday olarak gösterilir de Büyükşehir Belediye Başkanı olursa nasıl bir yol izleyeceğini de anlatan AK Parti İzmir Büyükşehir Başkan aday adayı Çıray, “Bilgi, beceri ve karakterin uyuyorsa o işi başarırsınız. Belediyede kimseye dokunmadan bir süre gözlemleyip işimi yürütebilirim. Uyumsuz olan kişi zaten kendini belli eder. Ben yıllarca 10 bin kişiyle birlikte çalıştım. İzmir’de bazı kurumlarda sorunlar var. Yıllarca her çıkan aday ‘Ben kapıyı çalmadan evlere gireceğim’ dedi. Kapıyı sökenler bile oldu. Başkan olduktan sonra kapıyı kapattılar. Herkes bunu bir sormalı. İş yapan, menfaat beklemeyen, samimi ve koşturan bir insanım. Bana bu imkanı verirlerse geçmişte ve gelecekte hangi sorunla karşılaşırsam ona yardım edeceğim. Çağdaş bir insanım ama aynı zamanda geleneklerini de unutmayan bir insanım. Hayali proje ile kimsenin karşısına çıkmayacağım” ifadelerini kullandı.

İzmir’de şu anda öncelikle çözülmesi gereken konuların başında Körfez kirliliği ve Katı Atık Tesisi’nin hayata geçirilmesi olduğunu söyleyen Haldun Çıray, “Bu konularla bizzat kendim ilgileneceğim. Bilgi ve birikimi kullanarak sorunları çözeceğim. Belediyeye gelen her konuyu çözeceğiz” dedi.

‘YARDIM BEKLİYORUM’

Son olarak İzmirlilere seslenen AK Parti İzmir Büyükşehir Başkan aday adayı Haldun Çıray, zorlu bir sürece girdiğini ve bu süreçte elinden gelen er türlü çabayı göstereceğini belirterek, “İzmir aşkına çok büyük imkanları olmasına rağmen İstanbul’u bırakıp geldim. Karşıyaka sahilinde gün batımını izlemek için, İnciraltı’nda sahil yolunda yürümek için geldim. Bayındır’da, Ödemiş’te çiftçilik yapmak için geldim. Uçan kuştan medet uyuyorum. Hiçbir kompleks yapmıyorum. Tüm İzmirlilerden yardım bekliyorum. Uçan kuşun yardımı olur mu? Ben bu süreçte uçan kuştan bile yardım bekliyorum” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

 

AK Parti Büyükşehir aday adayı Haldun Çıray, Ege Telgraf TV’de Usta Gazeteci Televizyoncu Kazım Erkmen’in konuğu oldu
AK Parti Büyükşehir aday adayı Haldun Çıray, Ege Telgraf TV’de Usta Gazeteci Televizyoncu Kazım Erkmen’in konuğu oldu

Bir cevap yazın