Buradasınız
Anasayfa > YEREL > Afro-Türkler Pekdaş’a konuk oldu

Afro-Türkler Pekdaş’a konuk oldu

Sosyal Medyada Paylaş

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Türkiye’de kurulmuş ilk ve tek Afro-Türk derneği olan Afrikalılar Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğinin yöneticilerini makamında ağırladı.
Türkiye’de kurulmuş ilk ve tek Afro-Türk derneği olan Afrikalılar Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ı ziyaret etti. Konak Belediyesi’nin Basmane’deki hizmet binasında gerçekleşen buluşmaya Dernek Başkanı Şakir Doğuluer, derneğin kurucu başkanı olan ve geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Mustafa Olpak’ın eşi Güler Gültekin Olpak, Beyhan Türkkollu ve Avukat Orhan Çetin katıldı.
İzmir’in kalbi Konak’ın içinde her daim farklı renk, kültürleri barındıran farklı kimliklere kucak açmış bir kent olduğunu dile getiren Başkan Pekdaş, iki yıldır ev sahipliği yaptıkları Afro-Türklerin geleneksel Dana Bayramının da bunun en güzel örneklerinden biri olduğunu söyledi. 2006’da merhum Mustafa Olpak başkanlığında kurulan Afrikalılar, Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği tarafından yeniden kutlanmaya başlanan Dana Bayramının Konak Belediyesinin destekleriyle artık uluslararası bir nitelik kazandığını dile getiren Pekdaş, Afrika’da yağmur mevsimi öncesinde kutlanan bereket şenliklerinin yüzlerce yıl sonra İzmir’de de kutlanıyor olmasının önemine değindi. Bu yıl iki gün kutlanan ve renkli görüntülere sahne olan Dana Bayramına İzmir ve çevresinde yaşayan Afro-Türklerin yanı sıra çeşitli ülkelerden araştırmacıların ve gazetecilerin de katıldığını dile getiren Pekdaş, gelecek yıl da İzmir’de Dana Bayramı coşkusunu en iyi şekilde yaşatacaklarını söyledi.
Ziyarette Dernek Başkanı Şakir Doğuluer de, kendilerine desteğini esirgemeyen Başkan Pekdaş’a teşekkür etti. İki yıldır Dana Bayramını Konak Belediyesinin destekleriyle gerçekleştirmekten duydukları mutluluğu dile getiren Doğuluer, önümüzdeki yıllarda da bu güzel işbirliğinin sürmesini diledi.

Bir yanıt yazın

Top