ADD FOÇA ŞUBESİ ATATÜRK’Ü ÖZEL PROGRAMLA ANDI / Seyfi GÜL 

Sosyal Medyada Paylaş

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Foça Şubesi ölümünün 83.yılında Atatürk’ü özel bir programla andı. Güne özel “Atatürk Demek” adlı video ile kısa belgesel niteliğinde  hazırlanan “Atatürk’e Çiçek Veren Foçalı Kız” başlıklı görüntüler özel gösterimle sunuldu.

Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile ilçe genelinde düzenlenen etkinliklere katılımın ardından dernek üyeleri ve bazı vatandaşlar bir kafede bir araya geldi. ADD Foça Şubesi Başkanı Şeniz Ararat açış konuşmasında Atatürk’ün unutturulmak istendikçe güçlenen, devrimlerinin değeri zamn geçtikçe daha iyi anlaşılan bir lider olduğunu söyledi. Şeniz Ararat;” Atatürk unutturulmak istendikçe güçlendi.  Çünkü farklıydı. Katıksız bir devrimciydi. Dünyamız çok devrim yaşadı, çok devrimci gördü. Zaman içinde bir çok devrim tükendi, yapanlar kendi yurttaşlarınca unutuldu, lanetlenenler bile oldu. Oysa hergeçen gün gururla görüyoruz ki Atatürk’ün çok sevdiği, çok güvendiği ulusunun gönlündeki yeri, dünyadaki saygınlığı her geçen gün dahada artıyor. “ dedi.

Konuşmanın ardından ilçe de çekilen ve her yaştan vatandaşların cevaplarıyla oluşturulan Atatürk Ne Demek görseli izlendi.  Foçalı turizmci yerel tarih araştırmacısı Sebahattin Karaca’nın araştırmaları sonucu  9 Nisan 1934 tarihinde Atatürk’ün Foça’ya gelişinde kendisine çiçek verdiği belirlenen 101 yaşındaki Hatice Vacit Doğu ile yapılan söyleşisi ekrana taşındı. İki kez izlenen görüntülerin ardından ziyaretin ayrıntıları içeren sözlü sunum sonrası katılımcılar gözyaşlarını tutamadılar.

İlçedeki  tarihi mekanların fotoğraflarının da yer aldığı görseller ile Atatürk’e Çiçek Veren Foçalı Kız ve ailesi hakkında ki soruları Sebahattin Karaca cevapladı. Bir başka yerel tarih araştırnacısı olan Cevat Yıldırım ve bazı katılımcılar tamamlayıcı bilgiler verirken, ilk defa gördükleri tarihi fotoğraflarda yakınlarının olduğunu ve sevindiklerini belirtenler de oldu.

Etkinlik bir üyenin ilkokulda bir milli bayramda okuduğu ve unutamadığı “Bize Türk Derler” şiirini okuması ve ADD Şube Başkanı Şeniz Ararat’ın  Sebahattin Karaca’ya çiçek takdimiyle sona erdi.

 

Bir cevap yazın