Abdül Batur’un yaptığı az buz bir şey değil…YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

*- Nihayet, binlerce kişiyi ilgilendiren  İzmir’in en büyük sorunlarından biri Konak Belediye Başkanı Mimar Abdül Batur sayesinde çözülüyor. Gültepe planları oy birliği ile meclisten geçti. Şimdi Büyükşehir yolcusu.

*- Alternatif turizm potansiyelinin geliştirilmesi amacıyla ilk defa İzmir’in kapsamlı bir turistik nokta envanterini hazırlanıyor. Rüyalarımız gerçeğe dönüşüyor.

*- Tören Urla Köstem Müzesinde, Baro’nun İnsan Hakları Haftası etkinlikleri ve konukları belli oldu, 8.Uluslararası Ege-Art Sanat Günleri seyasinde onlarca sanatçı İzmir’e geliyor, Kitvak yararına Yaşam Elekleri Sergisi, Şeb-i Arus töreni ve UCLG-MEWA nedir?…

YAŞAR EYİCE

*-

Abdül Batur

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un yaptığı az buz bir şey değil…YAŞAR EYİCE , daha önce iptal edilen Gültepe Bölgesi Planları’nı revize ederek Konak Belediye Meclisi’ne sundu.

300 hektarlık alanı ve 15 mahalleyi kapsayan Gültepe Bölgesi 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu önerisi Konak Belediye Meclisi’nde oy birliği ile kabul edildi.

Meclisin en önemli gündem maddesi Gültepe Bölgesi İmar Planları’ydı. Planlama alanı içinde Çınartepe, Atamer, Millet, Murat, Trakya, Anadolu, Saygı, Mehmet Akif, Ulubatlı, 26 Ağustos, Yavuz Selim, Zeybek, Huzur, Cengiz Topel ve Boğaziçi Mahalleleri yer alıyor.

*- Daha çok yeşil alan olacak

Başkan Batur, planın yeniden değerlendirildiğini belirterek, revize edilen planda daha çok yeşil alan olduğunu ifade ederek, planın ayrıntılarını meclise sundu.

Öneri, mecliste oy birliği ile kabul edildi.

Başkan Batur, seçim döneminde dolaştığı Gültepe’de bölgenin değişimi ve dönüşümünü vatandaşların en büyük isteği olarak kendisine aktarıldığını dile getirerek, ‘Geçmişte hazırlanan plan taslağı Büyükşehir Belediyesi tarafından eksikler bulunarak belediyemize iade edilmiş. Biz 6 aylık süreç içinde tamamladık.

Özellikle alan içindeki çalışmalarımızı daha çok sosyal tesis alanı, daha çok yeşil alan, rekreasyon alanı, resmi ve kamu binaların yapılması üzerinde durarak yaptık.

Bu çalışmayı muhalefetteki partilerimizin ilçe başkanlarını ve meclis üyelerini, odalarımızı, ilgili mahalle muhtarlarımızı bilgilendirerek bu çalışmalarımızı tamamladık.

Bundan sonraki süreçte Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu’ndan ve Büyükşehir Belediyesi’nden geçecek.

Sonra da askıya çıkacak.

Plan muhtarlıklarda da askıya çıkacak.

Herkes bilecek, görecek.

Biz kapalı kapılar ardında çalışma yapmayız.

Tüm çalışmalar kamuoyuna açık olarak sürdürülecek’ dedi.

Bu arada ben de düşüncemi belirteyim…

Manisalı bir arkadaşımız yıllarca önce Gültepe’nin büyük bölümünün ailesinin tapulu malı olduğunu iddia ederek mahkeme açmıştı.

Sanıyorum 50 yıl kadar sürdü bu mahkeme…

Adamın ömrü yetmedi.

20 yıl kadar önce, yani son dönemlerinde kendisine gecekondu sahipleri ile anlaşma yapması önerildi.

Kabul da edildi…

Ama belirttiğim gibi ömrü yetmedi…

Ve diğer mirasçılar atalarından kalan yerler üzerinde hak iddia etmediler.

Birçok kişi de, yasaların değişmesi  ile son zamanlarda olduğu gibi seçim zamanları tapu sahibi oldular.

Bunları bir yana bırakalım;

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur bu işi kesinlikle çözer ve eminim ki, kentin birçok bölgesini, Narlıdere Belediye Başkanlığı zamanında olduğu gibi yeniler…

İnsanları anlaştırır ve sorunları mutlaka çözer, yıllara yaymaz…

*- İşte ispatı!

 Konak’ın 300 hektarlık bir alanının düzenlemesinin basit bir çalışma olmadığını ve hedef olan, ilkesel olarak yapmaları gereken bir çalışmayı son aşamaya getirdiklerinin altını çizen Başkan Batur, bu projeden sonra Beşetepeler Bölgesi’ne başlayacaklarını, sonrasında da Tepecik’ten Mersinli’ye kadar alanı düzenleyeceklerini söyledi.

*- Siyaset üstü bir konu

Bölgede parselasyon planı değil, imar planı yaptıklarına da dikkat çeken Başkan Batur, bu plan içinde yer alan mevcut mülkiyetleri ve binaları değerlendirerek anlaşmaları yapacaklarını belirtti.

Kira yardımını ise müteahhidin şartnamesine koyacaklarını ifade eden Batur, kamu kurumu olarak vatandaşın hakkını koruyacaklarını söyledi. Batur, ‘Daireler 2+1 ve 3+1 olarak çalışılacak. Bu alan İzmir’in en gözde yeri olacak. Buranın rantından burada yaşayan vatandaş yararlanacak’ diyerek Gültepe Planları’nın siyaset üstü olduğuna dikkat çekti.

Gültepe Bölgesi 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu önerisi oy birliği ile meclisten geçti.

Başkan Batur, sonucun olumlu çıkmasından dolayı mutluluğunu dile getirerek, ‘Oy birliği ile çıkması motivasyonumuzu artırdı’ diyerek meclis üyelerine ve projeyi hazırlayan ekibe teşekkür etti.

*- Envanteri çıkarılıyor

 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer alternatif turizm potansiyelinin geliştirilmesi amacıyla ilk defa İzmir’in kapsamlı bir turistik nokta envanterini hazırlamaya başladıklarını duyurdu.

Binlerce alternatif turizm noktasının görsel ve yazılı bir şekilde belgelendiğini ifade eden Soyer, ‘2020 yılı ortasında, detaylı şekilde yürütülen bu çalışmalar tamamlandığında; kültür, arkeoloji, doğa, gastronomi, somut olmayan kültürel miras gibi tüm destinasyonları birer birer belgelemiş olacağız’ diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Başkanı Tunç Soyer’in açıkladığı, ‘İzmir’in ilk kez kapsamlı bir biçimde turistik yerlerin envanteri çıkarılıyor.’ Haberi bence büyük önem arzediyor.

Daha önce benim de yıllardır savunduğum bir konuda açıklama yapmıştı.

‘İzmir evleri’ dünyanın belli başlı kentlerinde açılacak…

Ve bu envanter çıkarılınca, İzmir’e kesinlikle 1960’lı yıllarda yaşayanların bildikleri, gördükleri gibi yine çok sayıda turist akışı olacak.

Başta İstanbul olmak üzere kentin dört bir yanından İzmir’e gelecek yerli turist sayısının da onlarca kat artacağına, yaşadıklarım, gördüklerim inandırıyor.

*- Ortadoğu ve Batı Asya’nın belediye başkanları İzmir’de

İzmir Büyükşehir Belediyesi, UCLG- MEWA Yönetim Kurulu toplantısı için Ortadoğu ve Batıasya’dan 15 belediye başkanını ağırladı.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu toplantısı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapıldı. 2019 yılının değerlendirildiği toplantıda yeni yol haritası belirlendi ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda 2020-2022 UCLG- MEWA stratejik planı onaya sunuldu.

Çoğunluğun bildiği gibi; Yöneticisi oldukları şehirlerin her biri; yüzlerce, hatta binlerce yıllık bir tarihsel sürecin sonunda bugüne gelmiş.

Bu köklü geçmiş; kültürü, sosyal yaşamı, ilişkileri, davranış biçimlerini beslemiş, şekillendirmiş ve bu yönleriyle her bir şehrin kimliğini oluşturmuş.

İşte bu nedenle kültür odaklı bir yerel yönetim anlayışı, aslında kendi toplumsal belleğimize sahip çıkmak demek.

Bu kültürün özünde ise, tüm çeşitliliğiyle birlikte, bir arada yaşama iradesi var.

Yani İzmir her bakımdan herkes tarafından tercih edilecek, kendini bulacağı bir şehir…

*- UCLG-MEWA nedir?

Yerel yönetimler arasında iş birliklerinin kurulmasını sağlamak, yerel yönetimlerin değerlerini, amaçlarını korumak ve uluslararası deneyimleri paylaşmak amacıyla kurulmuş, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı’nın (UCLG) dokuz alt teşkilatından biridir.

Ocak 2004’ten itibaren fiilen faaliyetlerine başlayan UCLG’nin genel merkezi İspanya’nın Barselona kentindedir.

UCLG Teşkilatı dünyanın farklı bölgelerinden 240 bini kenti temsil eden en kapsamlı yerel ve bölgesel yönetim ağıdır.

Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (MEWA) ile UCLG 9-10 Temmuz 2019’da Ürdün’de düzenlenen UCLG-MEWA Kongresi’nde tek bir çatı altında birleştirildi.

Durban Siyasi Bildirgesi, Kasım 2019’da Dünya Yerel ve Bölgesel Liderler toplantısında yoksulluk ve eşitsizlik gibi küresel problemlerle yerel bağlantılar üzerinden mücadele edebilmek amacıyla çizilmiş bir yol haritasıdır.

***-

GÜNCEL

*- Urla Köstem Müzesinde…

Dünya Zeytincilik sektörünün çatı kuruluşu olan ve merkezi Madrid’de bulunan Uluslararası Zeytin Konseyi’nin (IOC) 2016 yılında alınan karar gereğince üye ülkelerde her yıl Kasım ve Aralık aylarında ‘Dünya Zeytin Günü’ kutlaması yapılıyor.

Bu kapsamda Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin koordinasyonunda, her yıl olduğu gibi bu yıl da İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Urla Belediyesinin desteklediği kutlama 07 Aralık 2019 Cumartesi günü Köstem Müzesinin de ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

Urla Zeytinler Köyü’nde bulunan Köstem Müzesinde saat:13:00’de açılış konuşmaları ile başlayacak olan etkinlik programında, ‘Küresel İklim Değişikliği’nin, son yıllarda dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle Zeytincilik sektörümüze yaptığı olumsuz etkileri konuşmak üzere bir de Panel düzenlendı.

*- İnsan Hakları Haftası…

İnsan Hakları Haftası’nda  İzmir Barosu düzenleyeceği etkinliklerle, Suruç’ta, çocuklara oyuncak götürürken yaralanan Dr. Çağla Seven’i, İnsan Hakları Derneği başkanı iken kurşunla vurulup ölümün kıyısından dönen Akın Birdal’ı, haksız yere aylarca hapis yatan Eren Erdem’i, TBMM Başkan Vekili Prof. Dr. Mithat Sancar’ı, TİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve KHK’lı hocalar, insan hakları avukatlarını, mülteci çocukları, engelli yurttaşları, evi çarpılanan Alevileri, işçileri, kadınları, LGBTİ bireyleri İzmir Barosu’nda konuk edecek, TİHV ile belgesel film gösterimleri, Karikatürcüler Derneği ile karikatür sergisi düzenleyecek.

*- 8.Uluslararası Ege-Art Sanat Günleri

Modern ve geleneksel pek çok sanat dalından sanatçıların ve eserlerinin buluştuğu Türkiye’nin ve İzmir’in en önemli sanat etkinliklerinden birisi olan Uluslararası Ege-Art Sanat Günleri kapılarını sanatseverlere açıyor.

Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde 9 Aralık 2019 Pazartesi günü saat 10.00’da düzenlenecek açılış töreniyle başlayacak olan ‚8.Uluslararası Ege-Art Sanat Günleri‘, İzmir’de sanatın kalbi olacak.

 *- İzmir Kısa Film Festivali’nden

İzmir’de aralıksız olarak devam eden en uzun soluklu sinema festivali olan İzmir Kısa Film Festivali’ Çin’de Yeni Medya Kısa Film Festivali ile işbirliği yapmak üzere festivale katılıyor.

İzmir Kısa Film Festivali tanıtım atağını, İtalya’da Torino Kısa Film Marketi’nin ardından Çin Uluslararası Yeni Medya Kısa Film Festivali ile sürdürüyor.

İzmir Kısa Film Festivali, Torino Film Market’te seçilen 10 film festivali ile birlikte ‘Pitch Your Festival’ Bölümü’nde sektör profesyonellerine ve işbirliği amaçlı diğer festivallere tanıtım yapma fırsatı yakaladı. Sunumların ardından yapılan görüşmelerde yoğun bir ilgi vardı.

*- Sonuçlandı

Geçen yıl Çin’de Türkiye Turizm Yılı kabul edilmesi ile başlayan İzmir Kısa Film Festivali ve Çin Uluslararası Yeni Medya Kısa Film Festivali arasındaki ortak çalışma, Türkiye Çin ortak yapımı İzmir’i tanıtmaya yönelik gerçekleştirilen ilk filmler ile sonuçlandı.

Ayrıca festivalde Türkiye onur konuğu ülke ve İzmir Kısa Film Festivali de konuk festival olarak ağırlandı.

Yapılan Türkiye Sineması ve yapım olanakları sunumu ise büyük beğeni topladı. Bu yıl da ortak çalışma geliştirilerek devam ediyor.

*- Kitvak yararına Yaşam Elekleri Sergisi daveti

Torlak Çiftliği’nde düzenlenen Yaşam Elekleri Atölyelerine katılan 46 kadın işledikleri eleklerini, KİTVAK (Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı) yararına sergiliyor.

Yeni Projemiz ‘Hücresel Tedavi Merkezi’  için bağışlanan ‘Yaşam Elekleri’ sergi açılışı  07 Aralık 2019 Cumartesi, Saat: 17.00’de, Yer                  İzmir Kültürpark(Fuar Alanı) İzmir Sanat binası giriş katı…

*- Şeb-i Arus töreni

Mevlana Haftası etkinlikleri çerçevesinde Konyalılar Dernekleri Birliği Federasyonu (KONFED), Konyalılar Kültür ve Yardımlaşma Vakfı (KONVAK) ve TRT işbirliğiyle 12 Aralık Perşembe günü saat 19:30’da Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi’nde Şeb-i Arus töreni düzenleyecek.

*-

Yaşar EYİCE0532 781 95 18E-Posta:yasar.eyice@gmail.comve yeyice@mynet.comTwitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

Bir cevap yazın