Buradasınız
Anasayfa > YEREL > 600’ün üzerinde karikatürist ’sakinliği’ çizdi

600’ün üzerinde karikatürist ’sakinliği’ çizdi

Sosyal Medyada Paylaş

İzmir’in Seferihisar ilçesinde düzenlenen uluslararası Seferihisar SlowCity Karikatür Yarışmasında, dünyanın dört bir yanından gönderilen 600’ün üzerinde karikatür yarıştı.
Yaşamın kolay olduğu kentlerin uluslararası ağı Cittaslow’un (Sakin Şehir) Türkiye’deki ilk üyesi ve başkenti olan Seferihisar’da, belediye öncülüğünde SlowCity konulu karikatür yarışması düzenlendi. Mail yoluyla alınan başvurularla, 180 karikatürist 600’ün üzerinde karikatürle yarışmaya katıldı. Jüri başkanlığını Cumhuriyet Gazetesi Çizeri Kamil Masaracı’nın yaptığı yarışmanın jürisinde; Meral Onat, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, İzel Rozental ve Toti Buratti da yer aldı.
20 Mart 2017’ye kadar kabul edilen başvuruların ardından jüri büyük bir hassasiyetle eserleri tek tek inceleyerek kararını verdi. Değerlendirme sonunda Ukraynalı Çizer Kustovsky Oleksy yarışmanın birincisi seçildi. İkincilik ödülünü Türkiye’den İsa Yüksel, üçüncülüğü ise Kazakistan’dan katılan Galym Boranbayev kazandı.
Seferihisar Belediyesi özel ödülü Türkiye’den Bilal Akay’a verilirken, Schneider Tempel Sanat Merkezi Özel Ödülü Türkiye’den Hicabi Demirci, Cumhuriyet Gazetesi Özel Ödülü İran’dan Sajat Rafeei, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü Engin Selçuk’a verildi. Scrikss Özel Ödülleri Bulgaristan’dan Valentine Georgiev, Türkiye’den Ömer Çam, Menekşe Çam, İbrahim Tuncay ve Polonya’dan İzabela Kowalska’nin oldu.

“Sakinliği çizmeye karar verdik ve bu yarışmayı düzenledik”
Jürinin değerlendirmelerini takip eden Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, çok yüksek bir katılımla yarışmanın gerçekleştiğini söyledi. Soyer, “Katılan herkese çok teşekkür ediyorum. Tabi bu kadar çok eserin arasında seçim yapmakta zorlanan jürimize de şükranlarımı sunuyorum. Sakinlik artık bir yaşam biçimi. Küreselleşen hayatta birbirine benzeyen şehirlerin içerisinde şehirlerin hızından stresinden bunalan insanlar, farklı çözümler aramaya başladılar. Bu çözümlerin en başındakilerden biri de Sakin Şehirler. Üye sayımız 14’e yükseldi ve Sakin Şehirler Türkiyenin tüm bölgelerine ve KKTC’ye yayılmış durumda. Geçtiğimiz yıl ustamız Kamil Masaracı’nın önerisiyle sakinliği çizmeye karar verdik ve bu yarışmayı düzenledik. Çok güzel eserler çıktı. Şimdi bu eserleri çocuk belediyemizde ve Çağan Irmak Kültür Merkezinde açacağımız sergide halkımızla buluşturacağız ve belediyenin tanıtımlarında kullanacağız” dedi.
Yarışmada dereceye girenlerin, Seferihisar’ın 5 yıldızlı otellerinde birer hafta iki kişilik her şey dahil tatil kazandıklarını öğrenildi.

Bir cevap yazın

Top