60 yıl önceye döndük YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

**-

YAŞAR EYİCE

*- İlk zamanki gibi…

Üniversitelerimiz siyasi partileri bir adım geçtiler…

Onlar da ‘Bizi seçin!’ diyorlar..

Örneğin İzmir’in ikinci üniversitesi Dokuz Eylül’ün AKP’li Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, ‘Aday öğrencilerimize; kaliteli bir eğitim, donanımlı bir sosyal hayat ve kalıcı dostluklar için ailemize katılmalarını heyecanla bekliyoruz’ diyor…

Bence biraz eksiklik var;

Örneğin, pandemi nedeniyle bir üretim sıkıntısı çekilirse, kendilerinin bundan zarar görmeyeceklerini, üniversite içinde hemen bir manav ya da market açabileceklerini de önemle vurgulaması gerekiyor.

Çünkü anneler- babalar gurbete gönderecekleri evlatları için böylece endişelenmemiş olurlar.

Yurt için de garanti verirse iş çözülür!

Hatta İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yaptıkları mücadelede, yurtları cansiperane bir mücadele ile ellerinde tuttuklarını da anlatabilir.

Bunlar hep vatan için…

Bunlar hep öğrenciler ve de akademisyenler için…

Başkası bunları başaramaz, beceremez…

Araştırmalara gelince onu pek bilmiyorum…

Ama geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yine eski AKP Milletvekili Ege Üniversitesi Rektörü’nün kayıt bürosunda poz vererek öğrenci kaydı yapacağını şimdiden duyurabilirim.

Ha sahi bu arada Ege Üniversitesi kampusunda bir camiinin açılışının Reis tarafından yapıldığını ve inançlı öğrencilerin dini vecibelerini yerine getirmek için her türlü imkânın olduğunu da anlatabiliriz.

Park ve bahçe düzenlemeleri için de hiçbir fedakârlıktan kaçınılmadı.

*- Nasıl kuruldu?

Bu davetler beni çok eskilere götürdü.

Bornova Belediye Başkanlarından, sanayici ve ziraatçı Etem Pekin ile ‘Agâ’ lakaplı Mustabey (Mustafa İnce), yanlarına bir de Bornova eşrafından Ahmet Sadrettin ile birkaç sözü geçeni alarak yakından tanıdıkları Adnan Menderes’i ziyaret ederek bahçe komşularına Bornova’nın ve İzmir’in üniversite ihtiyacını anlatırlar.

Aydınlı Adnan Menderes’in Bornova’da bulunan ve akrabalarına bıraktığı arazilerin de buna müsait olduğunu belirtirler.

Ve böylece Ege Üniversitesi’nin temeli bu konuşmalarla atılmış olur.

Şu an Bornova Metrosu’nun karşısındaki bina Tıp ve Ziraat Mühendisliği fakülteleri ile birlikte kapılarını açar.

İlk zamanlar Tıp Fakültesi aynen zamanımızda olduğu gibi 6 yıllık, Ziraat Fakültesi ise 5 yıllık idi…

Yani ‘Yüksek’ Ziraat Mühendisi çıkarıyordu,

Aslında bu bina ile yakınındaki halen duran bina ‘Ziraat Mektebi’ idi…

Anımsadığım kadarıyla sonra Bursa’ya taşındı.

Öğretim ve yönetim kadrosunda bulunan rahmetli Dayım Mümin Yağcı, bir başka dayımın oğlu Aydoğan Yağcı’nın birinci sıradan kaydını Ziraat Fakültesine yaptırdıktan sonra görev yeri olarak sırasıyla Uşak ve Turhal Şeker Fabrikalarına gitti.

Ziraat Fakültesinin ilk mezunlarından Aydoğan Yağcı, yaşamında hiç sigara ve içki kullanmamasına rağmen ‘siroz’ a yakalandı.

İngiltere’de tedavi gördü ama sonucu alınamadı.

Şimdi adı Çiğli’de adına yaptırılan okulda yaşatılıyor.

Bu yazdıklarımı bilen her halde çok azdır.

Asıl yazmak istediğim şu:

Biz çocuktuk ama bizden büyükler anlattı.

Örneğin bunun en canlı örneği Bornova Çaymahalesi’nden, İzmir’in ilk balatacılarından, tornacı Mehmet Gülperçin anlatıyor:

‘Ege Üniversitesi ilk kurulduğunda, kurucu hocaları, tek tek tüm kahveleri geziyor, lise mezunlarını arıyorlar, kayıt yaptırmak için…’

Şaka değil…

Gerçek…

Benim anımsadığım, o zamanlar ilkokul mezunlarından bile bazılarının genel müdürlük, okul müdürlüklerini yaptıkları idi…

Bir iki isim bile rahatça verebilirim…

Hani bazen, ‘eski ortaokul ve lise mezunları üniversite mezunu gibiydiler’, diye, kesinlikle doğru…

Bir üniversite tanıtım günleri ya da bir rektörün aday öğrencileri daveti aklıma neleri getirdi.

*-

***-

GÜNCEL

*- Balçova iyiliği paylaştı

Balçova Belediyesi’nin Kurban Bayramı öncesinde başlattığı “İyiliği Paylaşma” kampanyasına bağışlanan kurban etleri, Balçovalı ailelere ulaştırıldı.

Sosyal Belediyecilik uygulamaları ile toplumsal dayanışma konusunda örnek uygulamaları olan Balçova Belediyesi, kurban bayramında da ekonomik geçim sıkıntısı çeken vatandaşları yalnız bırakmadı.

Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya’nın bayram öncesinde duyurduğu kampanya ile hayırsever vatandaşlar kurban etlerini belediyeye ulaştırdı. Gelen kurban etleri de bölünerek Balçovalı yüzlerce aileye ulaştırıldı.

Kurban etini paylaşma uygulamasını ilk kez yaptıklarını belirten Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya “Hayırsever vatandaşlarımıza duyuru yaparak her sofra da bayram sevinci yaşanması için bizlere destek olmalarını istedik. Çağrımıza destek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Bu kampanya ile ilçemizdeki dar gelirli ailelerin sofrasında bayram sevinci yaşandı” diye konuştu.

 *-

*- Bereketin izi Tarım Müzesi’nde

Efes Selçuk’ta açılacak Tarım Müzesi ile tarıma dair tüm birikimler bir çatı altında toplanacak. 

Toprak Okulu, Tohum Merkezi Efes Tarlası Üretici Pazarı Projesi kapsamında hayata geçecek olan Tarım Müzesi için geçmiş yıllardan kalan, üretim için kullanılan her türlü araç gereç tarımsal birikim olarak müzede yerini alacak. 

Bağış yapan her vatandaşın adı müzede yaşatılacak.  

Üretimin, tarımın, çiftçiliğin seyrini Efes Selçuk’ta kayıt altına almak amacıyla hayata geçecek olan Tarım Müzesi’ne bağış yapmak isteyen Efes Selçuk’tan ya da çevre kentlerden tüm vatandaşlar Selçuk Efes Kent Belleği’ne başvurarak bu önemli yapıya katkıda bulunabilecekler.

*- Batur’dan bağışçılara teşekkür

Konak Belediyesi’nin askıda kurban kampanyası İzmirlilerden ilgi gördü.  Hayırseverlerce bağışlanan 2 ton kurban eti,  ihtiyaç sahiplerinin sofralarına ulaştı.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, kurban eti bağışı kampanyasına destek olan tüm yardımseverlere bu çağrıya yanıt verdikleri, ihtiyaç sahibi vatandaşların sofralarına et götürülmesine katkı koydukları için sonsuz teşekkürlerini sundu.

Batur, “Askıda kurban kampanyamız hedefine ulaştı. Kampanyaya bağışlanan 2 ton kurban et, ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Pandemi döneminde pek çok vatandaşımız işini kaybetti, geçim sıkıntısı içine girdi. Bu vatandaşlarımızı, esnafımızı görmezden gelmemiz mümkün değildi. Bu dönemde ödeme güçlüğü yaşayan vatandaşlarımızın bakkallara olan veresiye borçlarının ödenmesi için başlattığımız kampanya ile hem vatandaşımıza hem de bakkalımıza bir can suyu olduk. Askıda kurban kampanyası ile de ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın sofralarına yine bağışçılarımızın destekleri ile et götürdük. Bu günleri dayanışma, birlik ve beraberlik ruhu içinde aşabiliriz. Biz belediye olarak yardımseverler ile gerçek ihtiyaç sahipleri arasında bu köprüyü kuruyoruz.  Destek veren tüm hemşehrilerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

*-


Yaşar EYİCE0532 781 95 18E-Posta:yasar.eyice@gmail.comTwitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

Bir cevap yazın