20 Okunma

21.EKİM OLAN DOĞUM GÜNÜMÜ KUTLAYAN TÜM DOSTLARA SELAM GÖNDERİYORUM / YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

*- Kampanyalarda imzalar da, yazdıklarımızın altına ‘beğendik’ demek de işe yarıyor. Birçok sessiz insanın sesi oluyor ve sorunlarının çözülmesine yardımcı oluyoruz. Güç hepimizde, ama bunun farkında değiliz. İşte bazı gülümseten örnekler…

Ülkece zor zamanlar geçirdiğimiz bu günlerde güzel şeyler de oluyor.

Bir imzayla neler değişebildiğini gösteren bu güzel haberleri paylaşmak istedik.

Bu başarılara yenilerini ekleyebilmemiz için sen de, çapında da olsa gücünü göstermelisin.

Ama mektupla, ama sosyal medya sayesinde…

Unutma; sen olmasan bu başarıların hiçbiri mümkün olmazdı.

Aynen İstanbul’da tekrarlanan seçimde olduğu gibi…

Bazı anımsatmalar yapayım:

*-Deprem seferberliği ilan edildi

Geçenlerde yine gündeme getirmiştim.

Afet yönetimi uzmanı Prof.Dr. Mikdat Kadıoğlu’nun ‘Deprem Seferberliği’ çağrısı yaptığı kampanyaya kısa sürede 163 bin 977 kişi imzalarıyla destek verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ‘Deprem Seferberliği’ ilan edildiğini duyurdu ve açıkladığı seferberlik planında, kampanyada Mikdat Kadıoğlu’nun önerdiği konuların birçoğuna yer verdi.

*- Sisteme girmiyorlardı

Sağlık Bakanlığı, bağışlanan tüm kök hücre numunelerini işledi

Lösemi hastalarına umut olmak için yapılan kök hücre bağışlarının 100.000’e yakınının, sisteme işlenmediğinin ortaya çıkması üzerine Öykü Arin’e Umut Ol Gönüllüleri, numunelerin hızla işlenmesi için imza kampanyası başlattı.

144 bin 560 kişi destek verdi.

Kampanya başarıya ulaştı ve tüm numunelerin işlendiği haberi alındı.

Bu arada; Küçük Ecrin’in yaşaması için umut doğdu

Mustafa Ekemen, 5 yaşındaki yeğeni Ecrin için bir kampanya başlattı. Ecrin’in beyninde su toplaması vardı ve bulunduğu hastanede uygulanan yanlış tedavilerle durumu daha kötüye gitmişti.

Sağlık Bakanlığı harekete geçti ve Ecrin’i hava ambulansıyla başka bir hastaneye nakletti.

Ziraat Bankası ATM’leri görme engellilere uygun hale getirildi.

Görme engelli Fatih Aktaş’ın başlattığı kampanya üzerine; Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü Fatih Aktaş’ı bizzat arayarak kampanyaya yanıt verdi ve tüm ATM’leri görme engelliler için uygun hale getirdiğini duyurdu.

Cihazlara bağlı çocuklar için evde özel eğitim imkanı sağlandı

Çiğdem Özavcı, hem kendi çocuğu, hem de çeşitli sebeplerle yoğun bakım şartlarında evde hayatlarını sürdüren tüm çocuklar için bir kampanya başlattı.

 Özel gereksinimli çocuklara destek eğitimlerinin evde verilmesi talebine, uzun süren mücadele sonrası MEB bu talebi kabul etti.

*- Caretta caretta’lar festival tehdidinden kurtuldu

Başak Kaya’nın başlattığı kampanya üzerine,  Mersin’de Caretta caretta’ların yuvalama alanında planlanan Mersin PopFest iptal edildi.

Aleyna Gökmen’in kampanya başladıktan 1,5 yıl sonra Antalya Belediyesi’nden olumlu yanıt geldi.

Fayton gezileri kaldırıldı.

*- Şirince’de mermer ocağı planları iptal edildi

Şirince Türetim Derneği’nin başlattığı kampanya üzerine, Selçuk-  Şirince’nin doğal ve kültürel mirasını yok edecek mermer ocağı planları iptal edildi.

Tüm bu başarılar ve daha fazlası sadece sizlerin sayesinde başarılabiliyor.

Tabii ki, halkın maddi desteğiyle ayakta durabilenler sayesinde.

İyiliklerin çoğalarak artması, damlaya damlaya göl olur mantığı ile yaşamını sürdüren ve güvenilirliği bilinen derneklerimizle oluyor.

Umarım bu başarı haberleri seni de bizi ettiği kadar mutlu etmiştir ve yine umarım ki bugün bazı gerçek derneklerle diğerlerini ayırmayı da bilirsiniz.

*- Bu merkeze başvurmadan ev almayın

Bayraklı Belediyesi, birinci derece deprem bölgesi olan İzmir’de, yeni ev alacaklara ya da oturduğu binanın güvenli olup olmadığını öğrenmek isteyen vatandaşlara önemli bir hizmet sunuyor.

Belediyenin Deprem Etüt Merkezi’ne başvuran ev sahipleri, uzmanlar tarafından gerçekleştirilen yapı analizi sayesinde binalarının risk durumunu öğrenebiliyor.

Merkez ayrıca yeni ev alacaklara da ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti veriyor.

Umarım bu çalışma diğer belediyeler tarafından da örnek alınır.

*-  Bağışlanan kitaplar…

Hayata geçirdiği kampanyalarla Buca’da kitap okuma bilincini yaymayı hedefleyen Buca Belediyesi, ‘Konser bizden, kitap sizden’ sloganıyla topladığı kitapları ihtiyaç sahibi okullara bağışladı.

Kitap bağışlarının yıl boyu devam edeceğini ifade eden Başkan Erhan Kılıç, hemşehrilere çağrı yaptı.

Kılıç, ‘Kitaplarınızı bağışlayın ki yarınlarımız romanlar kadar güzel olsun’ dedi.  

*- TÜRGEV iddiaları TBMM gündeminde

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca’nın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye  soru önergesi sundu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a ‘Bakanlığınızın okul ve okullar kampüsü yapılması amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün müdahil olduğu bu alanla ilgili olarak herhangi bir kamu kurumu, vakıf ya da yerel yönetimden size ulaşan bir talep var mıdır?’ diye soran CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin idari yargı kararlarına rağmen alanla ilgili neden beklendiğini kamuoyuyla paylaştı.

*- Kamuoyundan gizlenen gerçek nedir?

Denizli’nin Pamukkale ilçesi Zeytinköy Mahallesindeki mülkiyeti Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait 3700 ada 2 parselde kayıtlı 7557 m2 taşınmazla ilgili olarak; Türkiye Gençlik STK’ları Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan’ın Denizli’yi ziyaretiyle TÜRGEV Vakfına devredileceği yönünde iddialar gündeme gelmişti.

Denizli’de Pamukkale ilçe sınırları içinde Zeytinköy Mevkii’nde yer alan, okul ihtiyacı nedeniyle resmi hizmet alanından eğitim alanına çevrilen ve 2007 yılından beri eğitim alanı olarak kullanılan 7557 metrekarelik taşınmaz ile ilgili kamuoyundan gizlenen iddialar ciddi önem arz ediyor.

Hukuki sürece rağmen, eğitim alanı olarak kullanımın üzerinden 8 yıl geçtikten sonra yeniden imar plan değişiklikleri ve hizmet alanına dönüştürme ile gündeme gelen bu alanın TÜRGEV vakfına tahsis edilmek amacıyla kullanılacağı iddiaları sadece Denizli değil eğitim hakkı açısından araştırılmaya muhtaç, bulunuyor,

*-  Test sürüşünde 385 kilometreye ulaştı

Çin’in başkenti Beijing ile Zhangjiakou kenti arasındaki demiryolu hattında gerçekleştirilen test sürüşünde hızlı trenin hızı 385 kilometreye ulaştı. 2022 yılında Beijing’in ev sahipliği yapacağı Kış Olimpiyat Oyunları’nın önemli altyapı tesislerinden biri olan Beijing-Zhangjiakou hızlı tren hattında ilk test sürüşü yapıldı.

***-

GÜNCEL

*- Ödül Ünsal Ünlü’ye..

Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen ‘8. Basın Özgürlüğü Ödül Töreni’ yarın (22 Ekim Salı) saat 17.00’da Karşıyaka Zübeyde Hanım Nikah Evi’nde gerçekleştirilecektir.

Ödül; evine kurduğu stüdyosundan her gün binlerce takipçiye ulaşan yayınlarla tek başına yaptığı gazetecilik ve direnme gücü ile örnek bir başarı sergileyen Ünsal Ünlü’ye takdim edilecek.

*- EGSD’nin tasarım yarışması ödülleri

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Akdeniz Akademisi tarafından bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen İyi Tasarım/Good Design İzmir_4 çerçevesinde Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) tarafından düzenlenen ‘Bez Çanta Yüzey Tasarımı Yarışması’nda dereceye girenler ödüllerini aldı.

İyi Tasarım/Good Design İzmir_4 etkinliğinin ana teması Döngü’den yola çıkarak düzenlenen yarışmaya ulusal ölçekte katılım olurken, yarışma Türkiye’de tasarımı desteklemek ve sektöre ivme kazandırmak amacıyla da organize edildi.

*- Kitaptan kültüre uzanan yolculuk

Türk dostu olarak bilinen Pierre Loti’nin bilinmeyenleri, İzmir Fransız Kültür Merkezindeki konferansta ortaya çıkacak. 

İzmir Fransız Kültür Merkezi, Pierre Loti uzmanı Fransız yazar Alain Quella-Villéger’i ağırlayacak.

Yazar Quella-Villéger, yaşamı boyunca kendini Türk dostu olarak tanımlayan Pierre Loti’nin bilinmeyen yönlerini İzmirlilerle paylaşacak.

‘Pierre Loti, Roman Gibi Bir Hayat’ isimli kitabın yazarı olan Villéger, 24 Ekim Perşembe günü İzmir Fransız Kültür Merkezinde saat 19.00’daki söyleşisinde dinleyicilerin sorularını da yanıtlayacak. 

Gençlere kitap okumalarını tavsiye eden İzmir Fransız Kültür Merkezi Müdürü Caroline David ‘Bu konferans, zor ve nadir ulaşılan bir edebi yaşantıyı gözler önüne serecek. Kitaplar kişileri, kişiler de kültürleri yansıtır. Tüm İzmirlileri yeni kültürler yaşamaya davet ediyoruz’ diye konuştu

*- İzmir’de 29 Ekim’de ulaşım 1 kuruş

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda toplu taşımada ulaşım ücretlerinin 1 kuruş olmasını kararlaştırdı.

Türkiye, 29 Ekim 2019 Salı günü, Cumhuriyet’in kuruluşunun 96’ncı yıldönümünü kutlayacak. Ulusal bayramda İzmir içinde yolcu taşıma ücretleri de toplu taşıma araçlarında 1 kuruşa indirilecek.

 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer idaresinde gerçekleştirilen ekim ayı olağan meclis toplantısının üçüncü oturumunda alınan karara göre, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda kentte toplu taşıma en düşük değer olan 1 kuruş olacak.

*- Bornova’da buluştular

Bornova Belediyesi’nin Türkiye Satranç Federasyonu İzmir İl Temsilciliği ile birlikte her yıl geleneksel olarak düzenlediği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Satranç Turnuvası, Türkiye’nin dört bir yanından satranç tutkunlarını Bornova’da buluşturdu.

Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen Turnuva’ya 14 ilden 135 sporcu katıldı.

*—
Yaşar EYİCE0532 781 95 18E-Posta:yasar.eyice@gmail.comve yeyice@mynet.comTwitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

Bir cevap yazın