Buradasınız
Anasayfa > Genel > 2. Köy Tiyatroları Festivali’nin gala gecesi / ESAT ERÇETİNGÖZ 

2. Köy Tiyatroları Festivali’nin gala gecesi / ESAT ERÇETİNGÖZ 

Sosyal Medyada Paylaş

Sevgili Dostlar,

Bu akşam dün sona eren 2. Köy Tiyatroları Festivali’nin gala gecesindeydim.
Hiç bu kadar içten, protokol takıntılarının olmadığı, katılan herkesin birbiri ile kaynaştığı ve doyasıya eğlendği bir gece görmemiştim. Zaman zaman ben bile kendimi kaptırıp pistte tiyatrocularla dansederken buldum kendimi.

 

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Aydın ve Kültür Sanat Daire Başkanı Ceren Umay’ında katildığı gecede festivale katılan 11 köy tiyatrosuna başarı plaketleri verildi.

İzmir’in köylerinden 7’den 70’e gönüllü katılımcılardan oluşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Köy Tiyatroları 2 yılda, 11 noktada, 110 gösteriyle 16 bin seyirciye ulaştı. Ekibe katılan kadınların kimisi okuma yazma bilmiyor, kimisi ise bastonuna rağmen sahneden kopamıyor. Köy halkı, tiyatro sayesinde hem eğleniyor, hem de birbirine destek oluyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından Seferihisar’da ilk tohumu serpilen köy tiyatroları iki sene içerisinde 11 noktada 110 gösteriyle 16 bin seyirciye ulaştı. Üniversite yıllarında Ankara Sanat Tiyatrosu’nda oyunculuk ve yönetmen asistanlığı yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kırsalda sanat üretimini başlatmak ve köylülerin kişisel gelişimine katkı sağlamak için kurduğu İzmir Büyükşehir Belediyesi Köy Tiyatroları’nda eğitim gören köylüler tiyatro sahnesini yaşama tutunma sebepleri olarak görüyor. Köy halkı, tiyatro sayesinde hem eğleniyor, hem de birbirine destek oluyor.

“Herkesin sanatla iyileşip dönüşebileceğini biliyoruz”
35 yıldır tiyatro emekçisi olduğunu ifade eden İzmir Büyükşehir Belediyesi Köy Tiyatroları Koordinatörü ve yönetmen Vedat Murat Güzel, “Başkanımız Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanlığı döneminde onun hayaliyle başlayan bir hikayeydi. Ulamış ve Ürkmez’de yaptığımız çalışmaların bölge insanına katkısı çok büyük oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer, köy tiyatrolarının kente yayılmasını sağlamak amacıyla Türkiye’de ilk kez İzmir Büyükşehir Belediyesi Köy Tiyatroları’nı kurdu. İlk başladığımız nokta Ulamış Köy Tiyatrosu’nda insanların nasıl dönüştüğünü ve buradaki düzenin olumlu yönde nasıl geliştiğini gördük. Bu etkileşimin daha çok çoğalması için emek verildi.

2. Köy Tiyatroları Festivali’nin gala gecesi 

2. Köy Tiyatroları Festivali’nin gala gecesi 

2. Köy Tiyatroları Festivali’nin gala gecesi

 

2. Köy Tiyatroları Festivali’nin gala gecesi FOÇA Yenibağarası

Cihat Gerihan Muhtar/ Mahallemizin Köy Kadınlarından oluşan Tiyatro ekibimiz”Hayatı Sorgulayan Kadınlar”adlı güzel ve basarili bir gösterileriyle Mahallemizin adini bir kez daha İzmir Sanat Kültür Park ta duyurdular.Emeklerinden dolayı, özverili çalışmalarından dolayı herbini ayrı ayrı tebrik ediyorum.İyiki varsınız.

2. Köy Tiyatroları Festivali’nin gala gecesi

 

Bir yanıt yazın

Top