URLA’LI ANAKSAROS İLE DERTLEŞMEK!  Ünal TÜMİN

Ünal Tümin

ABD’ nin, Neron’u aratmayan emlakçı başkanı Trump’ın her an, her yerde “fitlli çekilmiş canlı bomba” misali dolanıp ona, buna sataşması bu gezegende yaşayan yaklaşık 7 milyar 632 milyon 819 bin 325 kişinin günlük meşgalesi haline geldi.

Bir başka deyişle hazret “güneş benile doğar, benimle batar” moduna girdi!
Trump, İzmirli pastör Brunson’un Türkiye’nin aleyhine casusluğu tespit edilip hapse atılmasını bahane ederek “soğuk savaşı” başlattı. İşte o anda Dolar ve Euro’ nın değeri rekor seviyelere tırmandı. Dolayısiyle Türk Lirası’ nın düşen değeri gibi moral ve motivasyonumuzun da bozulmasına yolaçtı.
AK Parti’nin Başkanı Erdoğan’ ı tek adam olarak ilan edip, Onunla dünyaya meydan okumasının ardından da ekonomimiz başta olmak üzere her dalda şakülümüz kaydı! Dolar’ın Euro eşliğinde rekor seviyelerde dolanması bizi  başta “eğitim, sağlık, siyaset, ekonomi” alanlarında dolandıkça dolandırdı; çaresiz dertlere düşürdü…,

Tek kelime ile Türkiye’ bir “demokrasi bununalımı” nın yanında Dolar ve Euro’ nın rekor seviyelere ulaşması ile peş peşen gelen zamların altında ezildikçe, ezildi!
An itibariyle Erdoğan Başkan’ ın seçim vaatlerini gerçekleştirememesi üzerine bizim basınımız da milletin çaresizliğini şarkı sözleri eşliğinde manteşlerine taşımağa başladı! Tıpkı Sözcü Gazetesi nin “Acı zam zehirini” şarkı sözleri ile şöyle sunması gibi;
“Hani, dolar düşecekti, Hani enfşasyon inecekti, Hani millet gülecekti.”
* * *
Dolar…Dolar…Dolar…
Dolar yükseldikçe, düşünebildiğiniz ve de aldığınız her hizmet karşısında “zam bombardımanın” altında ezilmeye başladık!..
Ne “dolmayan çilemiz” varmış meğer!
Daha düne kadar kapılarını yüzümüze kapatan ABD’ ye gönderilen 9 kişilik heyettekiler gibi yasak duvarlarının arkasına sığınarak adeta “Dokuz doğurduk!”…
İktidarın sınav sistemleri, gıda düzenlemeleri Karşısında öğrenciler ve veliler YÖK’ ten değil, tek kelimeyle “yatırlardan, hacılardan- Hocalardan ” medet ummaya başladı!
Birçok kişi de benim gibi dertleşecek mekanlar(!) bulup rastladıkları heykellere dert yanıp, medet ummaya “hal-i pürmelalini” anlatmaya başladı!..
Hazine ve Mali Bakanı Damat Berat Albayrak bugün açıklayacakmış. Hayırlı olsun.
* * *
URLA’LI ANAKSAROS İLE DERTLEŞMEK!

“Bu heykel lafını niye önümüze attın?” diyenler olabilir! Anlatayım…

Vatandaş, artık kendisini “Düşünen adam- Rodin” heykeline benzetiyor ya!
İşte Ben de, Urla’ da Bülent Baratalı Caddesi ile Zafer Caddesi’ nin kesiştiği köşede Urit’e ait Belediye Çaybahçesi’nin duvarı dibine yaslanmış, doğa bilimlerinin “Urlalı ustası” 2518 yaşındaki ANAKSAGORAS  heykeli ile buluşup memleketin dertlerini sıralıyıp “Ne olacak bu memleketin hali?” diye soruyorum! Yani, dertlerimizi zincir yapıp, Anaksagoras’a anlatıyorumAnaksagoras, bilimin hurafelerle çatışması için simge bir isim.Siz onun Urla’ da bir kıyıya ilşmişliğine! Aydaki büyük bir krater O’nun ismi ile anılıyor…
* * *
Bakın bizim Urlalı gazeteciler Mümin Sertbaş, Işık Ersan ile Hulusi Şenel canlı şahidimdir. Çay Bahçesinin müdavimi emekli erkek- kadın öğretmen, memur, işçi, çiftçi vatandaşlarımızın huzurunda memleketin halini ona anlatır, uzun yılların tecrübelisinden medet umarım!. Bu ekibe bugün, yarın bizim Atatürk Mahallesi Gazeteciler sitesi sakinlerinden Yaşar Eyice, Haluk Narbay, Emin Yertutmaz ve Önder Bilgin’i de  katıp, onları da Urlalı Anaksagoros ile tanıştıracağım.Onlarda dertlerini kendilerince dile getirirler inşallah…
Hele demokrasi savaşı veren CHP ve İYİ Partili vekillerin kişisel  kaprislerine kadar herşeyi, ama herşeyi Anaksagoros’a sorup aldığımız cevapları da sizlere anlatırım.
URLA’LI ANAKSAROS İLE DERTLEŞMEK!

ANAKSAGORAS

Doğabilimlerinin Urlalı atası.
Anaksagoras, bilimin hurafelerle çatışması için simge bir isim. Meorları inceleyen alim yıldızların da  taştan topraktan olduğunu ileri sürmüş.
O dönemde yıldızlar eski Yunanlılar için bir tanrı katı ve bunları ” taş- toprak” olarak nitelendirmek büyük saygısızlık.
Bu nedenle Anaksagoras, yerleşik inanca karşı geldiği gerekçesiyle mahkemeye vet,lmiş ve Perikles’in  yardımı ile  kurtulmuş ama Lapseki’ ye sürülmüştür.
Bugün ayda büyük bir krater  O’nun ismi ile  anılıyor.
Evvel zaman EZ 500 Urla’ da doğdu ve ES 428 Lapseki’ de öldü.
Bundan 2517 yıl önce doğan  hemşehrimizi saygı ile anıyoruz.
Tarih: 17.06.2017  Urlalı Hemşehrileri.
ANAKSAGORAS’TAN
  • Her şeyde her şeyden bir parça vardır. Bütün şeyler belli ölçüde her şeyde bulunurlar.
  • Duyularımızın zayıflıkları nedeniyle  gerçeği idrak edecek  durumda değiliz.
  • Hiçbir şey yoktan var olamaz, var olanlar yok olmaz, ancak şekil değiştirir.
  •  Görün şeyler, görünmeyen şeyleri gösterlrller.
Please follow and like us:

Bir cevap yazın