51 Okunma

Suat Nezir: Ya tuttuğumu koparacağım ya da onlar benim kolumu… EGE TELGRAF

Son günlerde CHP İzmir’de konuşulan isimlerin başında gelen Buca Adayı Suat Nezir, Genel Merkez tarafından geri çekilmesinin ardından yaşananları anlattı

CHP’nin tartışılan ismi Suat Nezir, Ege Telgraf Web TV’nin canlı yayın konuğu oldu, Hakan Serbest’in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Siyasi parti aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) verildiği son günde Genel Merkez tarafından ani bir şekilde Buca adaylığının çekilmesinin ardından yaşanan gelişmeleri değerlendiren Nezir, “Stresli bir süreç yaşadık ve kimsenin istemeyeceği bir sonuçla karşılaştık. Her ne kadar tam nokta konulmuş olmasa da bizi derinden üzdü. Sonuçta CHP’nin zarar görmesini istemeyen bir kişiyim. CHP her şeyin üzerindedir. Bu süreçte bir adaylık dönemi yaşadık. Adaylık ilanından sonra Ankara’da ve İzmir’de elimiz kaldırıldı. Son dönemde İl Başkanlığı’nda liste yapmak için beklerken bir oyunla bizim belirlediğimiz ile alakası olmayan bir listenin teslim edildiğini öğrendik. Bu partimize yakışan konu değil; dolayısıyla sıkıntı büyük” dedi.

‘Komplo bu…’

Adaylığının çekilmesinin ardından hissettiklerini anlatan Nezir, “Bu yaşanılanları Allah kimseye nasip etmesin. Onurlu insanlara onursuzca yapılan bir komplo bu. Sonuçta onurumuzla yaşayan insanlarız. Bizim de kamuoyunun da kabul edeceği bir şey değildi. Bu yüzden de ciddi anlamda tepki gördü. Çok üzüldüm… Kendimden ziyade bu partiye gönül, oy ve umut veren insanların hayal kırıklığına uğradı. Siyaseti çıkarlarımız doğrultusunda yapma arzusunda olan insanlar değiliz. Yaşadığımız şehre ve ülkeye karınca kararınca ne katabiliriz düşüncesiyle yola çıkmış insanlar olarak bu artık bizi aştı. Çoban ateşi gibi Türkiye’yi sardı. İnsanların içinde biriktirdiği birçok konu ve adaletsizlik gün yüzüne çıktı” diye konuştu.

‘SİYASİ KAPKAÇ’

‘Bu konuyu konuştuğunuz isimler size nasıl bir açıklama yaptı?’ sorusuna yanıt veren Nezir, şu ifadeleri kullandı: “En acı olan da bu… Bir belediye başkan adayı belirliyorsunuz. Tamam, bu olay yaşandı ama insanın bir gerekçesi olması lazım. Muhatabı çağırarak yetkili kişi kimse, ‘Şu kriterler vardı, şöyle olması gerekiyordu, bundan dolayı geri çektik’ diye açıklama yapması gerekir. Aday da bu açıklamalar eğer doğruysa geri çekilir ya da çektirilir. Ancak, hiçbir açıklama yapmadan böyle bir hamlenin yapılması en başta beni ciddi anlamda üzdü. Bir açıklama alma hakkını kendimde görüyorum. Bana bir şey söylenmesi lazım. Benim neyim var? Eksikliğim ne? Fazlalığım ne bana anlatılması gerekiyor. Bu siyasi bir kapkaçtır. Biz memleket ve bayrak sevdalısı insanlarız. Ülkemizin geleceği için çalışan insanlarız. Görev almamız gerekirse görev alır, kenarda durmamız gerekirse kenarda dururuz. Bu düşüncede çalışıyoruz. Sonuçta hizmet etmek isteyen insan nasıl hizmet etmesi gerekiyorsa gereğini yapacaktır. Ben de gereğini yapardım ama önce mantıklı bir açıklama yapılması lazım. Siyasi kapkaç benim kabul edeceğim bir şey değil.”

‘Daha derin kısmını açıklamadım’

Konunun sadece meclis üyesi adayları listesini belirlemek de olmadığını söyleyen CHP’li Suat Nezir, “Basın toplantısında işin yüzeysel kısmını anlattım; ancak daha derin kısmını partimizin kurumsal kimliğine zarar gelmemesi açısından açıklamadım. Genel Başkanımızın uygun görmesi durumunda kendisine açık açık her şeyi anlatacağım” dedi.

AKDAĞ’A YÜKLENDİ

Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın ‘siyasi şizofren’ açıklamalarının hatırlatılması üzerine konuşan Nezir, “CHP’de demokrasiden bahsedemiyoruz kelimesini düzeltmeli. Bizim partimizde demokrasi işliyor ama ufak tefek hatalar da olabilir. Yapılan bu tip haksızlıklarla antidemokratik eylemler olabiliyor. Ama Ankara’da Buca’nın listesi hazırlanıyor ve bu liste hazırlanırken odada kimler var herkes biliyor. Listeye bakanlar bu işin içinde kimler olduğunu çok iyi biliyor. Bu listeye sahip çıkması gereken en baştaki kişi Kasım Akdağ’dır. Çok samimiyetsiz bir profil çizdi. Buca’daki bu örgütün seçtiği ilçe başkanısınız ve örgütün sesini siz savunmak zorundasınız. Ama maalesef ilçe başkanımız bu dirayeti gösteremedi.  Ben bu yola çıktığımda ilçe başkanımızla beraber bir profil göstermemizi istedim. SKM oluşturalım bir bütün içinde partimiz çalışsın diye kendisine de açık çek verdim. Ancak maalesef açık çek vermek çok yanlışmış. Ben bunu acı bir şekilde gördüm. Başkanımız samimi bir şekilde davranmayarak Buca’nın haklarını peşkeş çekti” diye konuştu.

‘DOĞRUDAN İLGİLENDİRİR’

Yaşanan gelişmelerin ardından kamuoyunun gözünden kaçmayan bir diğer mesele de CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer’in herhangi bir açıklama yapmaması oldu. Kendisi ile bir görüşme yapıp yapmadığının sorulması üzerine cevap veren Nezir, “Olayın ardından Sayın Tunç Soyer ile görüştüm. Konu ile ilgili üzgün olduğunu, kendisinin de gerekli girişimlerde bulunacağını söyledi; ama sonrasında herhangi bir diyalogumuz olmadı. Sonuçta, Buca İzmir için çok önemli bir ilçe. 370 bin civarında seçmeni var. Kendisi için de en önemli ilçelerin başında geliyor. Bu yüzden daha da bir ilgilenmesi gerektiğini düşünüyorum. Buradaki başarı ve başarısızlık doğrudan kendini ilgilendiriyor” dedi.

‘TRAVMA YAŞADILAR’

İşin bir de manevi yönünün olduğunun hatırlatılması üzerine konuşan Nezir, konunun ailesi üzerinde de büyük etkileri olduğunu söyledi. “Bunlar kolay geçecek işler değil” diyen Nezir, “Bu yaşananlar bir travmadır. Travma yaşayanlar bunu kolay kolay atlatamıyor. Bu işin atlatılması büyük bir başarı ile olacaktır. Mücadelemiz sürüyor. Ben genel başkanımıza güveniyorum. Ankara’dan İstanbul’a ‘Hak, hukuk, adalet diye yürüyüş yaptı. Buna inan insan adaletsizliğe de engel olacaktır. İnancım tam” açıklamalarında bulundu.

‘Kendi çıkarlarımız için olsaydı, parti değiştirirdik…’

Son olarak bundan sonra nasıl bir yol izleyeceğinin sorulması üzerine konuşan Nezir, “Biz CHP’liyiz. Bir B planım yok. Siyasi ikbalimiz için bu işleri yapmıyoruz. Sadece kendi çıkarlarımız için baksaydık parti değiştirebilirdik. Biz de bu toplumun ihtiyaçlarını giderebiliriz düşüncesiyle çalışıyoruz. Konu ben değilim, Buca. Başka bir siyasi partiye geçmek aklımın ucundan dahi geçmedi. Bundan sonra yasal sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız. Mücadelemiz devam ediyor. Benim bir huyum vardır; bir şeyi tuttuğumda ya ben tuttuğumu koparırım ya da benim kolumu koparırlar. İşte bu sefer de ya ben tuttuğumu koparacağım ya da onlar benim kolumu koparacak” dedi.

Yağmur Gülü / Özel Haber

Please follow and like us:

Bir cevap yazın