Sicili bozuk bir yıl ve yalnızlığımız Ünal TÜMİN

Göçler, açlık, yolsuzluk, rüşvet… Kör metelik için adam öldürenlerin, en yakın arkadaşlarını satanların, Atatürk’ümün armağanı Cumhuriyetimi, canım ülkemi yok saymaya çalışanların, magandalığın prim yaptığı, heykellerin kırıldığı, dinozorların kol gezdiği, seviyesiz siyasi çekişmelerin ayyuka çıktığı kokuşmuş bir yılın nihayet son ayına girdik!..
Evet, bugün bizim için “sicili bozuk” bir yılının (!) son ayının ilk günü; 1 Aralık 2017…
Bugün derin bir “Of” mu çeksem, yoksa “lanet olsun” mu desem bilemiyorum!
Bildiğim tek şey; bütün bu görüntüleri kurgulayıp, şu “yalan dünyanın” üzerinde kumar oynatan “Sam Amca”nın son versiyonu, “emlak kralı” Trump, Amerikan çıkarlarını ağzını şapırdatarak korurken, bizlerin hep aynı tuzağa düşerek hesabımızı Amerikan topraklarında “boş umutlarla”aramamızdır!..
Yalan mı!
Hakim, savcı, avukatın tek elde toplandığı, “Rüşvet kralı” Zarrab’ın “sanıklıktan, tanıklığa”geçirildiği, ihanetin canlı belgeseli FETÖ niye hep o topraklarda tutulduğunu hala anlamayan kaldı mı!..

***

Bizim Avustralya’dan dönen gazeteci dostumuz Hulusi Şenel’in daveti üzerine Zeytinalanı’na gitmek üzere bindiğim dolmuşta da aşağı-yukarı bu konular konuşuluyordu… Radyodan yükselen habere kulak kesildim. Habere göre, “ABD’nin YPG’ye yardımları tartışılmaya devam ederken, 2018 yılı bütçesinden IŞİD’le mücadele kapsamında YPG’ye 5 bin AK-47 sevk edileceği”açıklanmış!
Yukarıda ben bildiklerimi sıraladım; sizler de bildiklerinizi bu listeye ekleyin, sonra da elinizi vicdanınıza koyup şu soruma cevap verin;
Amerika dost mu, düşman mı?

***

Bir yolcu şoföre “yetti be! Aç bir müzik kanalını!” dedi. Şoför de anlayışlı bir adam, açtı müzik kanalını. Alın size Hakan Altun’dan bir şarkı;
“Nedir bu hengame, nedir bu telaş / Çok yorduk biz aşkı hep bi savaş / Hayat tuzun kuru bizde göz yaş / Avunduk masalarda bir duble savaş…”
Ardından da Nilüfer “Başıma gelenler hep senin yüzünden!” diye sıraya girdi!

***

Şarkı devam ederken ben, Hulusi Şenel’in verdiği adreste indim. Şenel tabiri yerinde ise matbaa sıcaklığı ve kokusu üstünde duran 64 sayfalık “Gönülden damlalar” adını verdiği şiir kitabını bana uzattı. Sıcacık duygularla yarım asır kaldığı Avustralya-Türkiye arasındaki duygularını, aşklarını, yalnızlığını, arkadaş-dost sevgisini anlattığı şiirlerini bir çırpıda okudum. Basın dostu Ercan Doğu kardeşimizin editörlüğünü yaptığı “Gönülden Damlalar”ın kapağındaki şu şiiri sizlerle paylaşma istiyorum:
“Bazen bir rüzgar eser / çok uzaklardan özlem dolu/ Türkiyem’den Avustralya’ya doğru / Boşalır gözyaşlarım peşinden / yağmur yağmur / ıslanırım içime kadar / Yalnızlığın karanlığında.”
Ha bakın; Hulusi paylaşmayı seven bir dost. Hayvanları da çok seviyor, kolluyor ya, bu kitabını da hayvan sever kulüplere bağışlamış. Parası ile aç hayvanlara bakıp doyursunlar diye …

Please follow and like us:

Bir cevap yazın