0 Okunma

DENİZCİLİK YARIŞMALARI NEFESLERİ KESTİ SEYFİ GÜL

İzmir’in Foça İlçesi’nde Denizcilik ve Kabotaj Bayramı 92.yıl kutlamaları kapsamında düzenlenen geleneksel denizcilik yarışmaları nefesleri kesti. Yelken, Yüzme, Denizden Tabak Çıkarma,Yağlı Direkten Bayrak Alma yarışmalarına denizci kıyafetli miniklerin şiirleri ve gösterileri ayrı bir renk kattı.

Küçükdeniz Limanı sahili Foça Demokrasi Meydanı kıyısında hazırlanan parkur ve yarışma alanlarında yapılan yarışmaları Foça Kaymakamı Ali Çetin, Amfibi Görev Grup ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Yalçın Payal, Foça Belediye Başkanı CHP’li Gökhan Demirağ, Milli Eğitim Müdürü Yüksel Akar, bazı belediye meclis üyeleri, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri ile yüzlerce vatandaş izledi.

MİNİKLERDEN DENİZALTICI MARŞI

Program ilçeye bağlı Bağarası Mahallesinde bulunan Cemil Midilli İlkokulu öğrencilerinin

Adımızı aldık biz, Murat, Oruç, Burak’tan;

Damarımızdaki kan, Barbaros’tan, Turgut’tan.

Engin mavi sularda, dalarız hiç durmadan;

Parolamız “Hazırız, her yerde ve her zaman”. sözleriyle başlayan ve kendiside bir denizaltıcı olan Astsubay Ahmet Toplucak’ın görevdeyken yazdığı “Denizaltı Flosu Marşı’nı okumalarıyla başladı. Şiirle alandaki izleyicilere duygu dolu anlar yaşatan minikler daha sonra yaptıkları müzikli gösterilerle de büyük alkış aldılar.   

 

 Foça Liman Başkanı vekili Mustafa Çankaya’nın verdiği startla başlayan yarışmalarda 50 Metre Küçük Kızlar’da Sıla Çetin, 50 Metre Küçük Erkekler’de Kaan Doğanhan, 100 Metre Genç Kızlar’da Pelinsu Erdek, 100 Metre Genç Erkekler’de  Ataberk Toksöz, 100 Metre Büyük Erkekler’de Çetinay Çetin, Denizden Tabak Çıkarma’da Necati Ergin, Yağlı Direkten Bayrak Alma’da Rıza Burnaz birinci oldu.

Geleneksel yarışmalar ve gün içinde yapılan yelken yarışlarında dereceye girenlere madalya ve ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi. Bayrama renk katan minik öğrenciler ve öğretmenlerine de armağanlar takdim edildi.

Kabotaj bayramı kutlamaları meydanda çalınan İzmir Marşı’nın coşkusu ve alkışlarla sona erdi.

 

Seyfi GÜL 

DENİZCİLİK YARIŞMALARI NEFESLERİ KESTİ SEYFİ GÜL
DENİZCİLİK YARIŞMALARI NEFESLERİ KESTİ SEYFİ GÜL
DENİZCİLİK YARIŞMALARI NEFESLERİ KESTİ SEYFİ GÜL
DENİZCİLİK YARIŞMALARI NEFESLERİ KESTİ SEYFİ GÜL
Please follow and like us:

Bir cevap yazın