Bir dernek kuracağım / Bugemi Murat TAŞKIN

Bir dernek kuracağım

“Şöyle küçük bir sahil kasabasına yerleşirim” diyenleri caydırma, koruma, bulunduğu yere sabitleme ve yaşatmama derneği. Ne işin var kardeşim sahil kasabasında filan. İşine gücüne baksana sen. Sahil kasabaları, sakinleri ile yeterince uğraşıyor zaten. Dedikodu gırla. İnsanlar işsizlikten birbirlerine sarıyorlar. O ne yapmış, bu kimle neden gezmiş vs. Filmlerden dizilerden fena etkileniyoruz. Hayatının büyük bölümünü sahillerde geçirmiş birisi olarak yazıyorum bunları. İş yapmayı planlıyorlar. Küçük sahil kasabalarında korkunç bir mikro milliyetçilik vardır. Yeni açılan bir mekâna ilk zamanlar birkaç kere gidilir ne oluyor ne bitiyor diye. Sonra bıçak gibi kesilir işler. Eskisi gibi herkes tanıdıklarından alışveriş yapmaya devam eder. Yapılan işin türüne ve kalitesine bağlı değişiklik göstermekle beraber genelde filmin sonu hüsranla sonuçlanır. Çünkü bir yere yerleşmek, insanlarla kaynaşmak, oranın eskisi olmak için en az 10 yıl gerekir.

İnsanların birbirinden vazgeçmeye çok meraklılar. Bunu yaşayanları ikinci bir sonuç daha bekliyor.  “Yalnızlık kokusu ve korkusu”. Orta yaşlardaki bir erkeği ele alalım. Evdekinden sıkılmış macera arıyor. Çamaşırını kim yıkayacak?  Ben yıkarım. …k yıkarsın. Sana bir kaşık kim yemek yapacak? Ben yemek yaparım. …k yaparsın. Sana kim seslenecek? Müzik dinlerim. Yetmez ki Test sürüşü diye bir şey var. Git bir yerde kendi başına bir ev tut bakalım. Şikâyet ettiğin her şeyden uzak bir hane aç kendine. İlk gün yemek yaparsın, ikinci gün gömleğini ütülersin, üçüncü gün üç beş arkadaşı toplarsın yersin içersin, ya dördüncü gün? Duvarlar üstüne üstüne gelir. Kapıdan dışarı kendini atarsın, orada da yalnızlık var. Komşu evlerden gelen kızartma kokuları burnunun direğini kırar. Acaba üzerinde yoğurtlu sarımsaklı sos mu var? Yoksa domates rendelenmiş kızgın yağ mı? Evde yaparım kendi kendime dersin. …k yaparsın. Yapsan da yalnız yenmez ki patlıcan kızartması. Yanına bir ufak açarsın. Açsan da yalnız içilmez ki meret.  Yine bir dost ararsın.  Otur oturduğun yerde. Maçı idare et. Hele hele çocukların da varsa aklından bile geçirme. Kadınlar içinde aynı şey geçerli. Hatta daha zor.  Ufak yerlerde eğitim ve sağlık konuları problemdir. Çocuk hasta olur, şehre inmek zorunda kalırsın tedavi için, okul eğitim durumları ise malum.  Ayrıca yalnız yaşayan kadınlara “maalesef bizim ülkemizde böyle” herkes bir şefkat bir acıma duygusu ile yaklaşır. Bölgenin ağabeyleri çocukluk fantezilerini, rüyalarını süsleyen Fahriye Ablaları direk sahiplenirler. Bu da çok rahatsız edici bir durumdur. Akşam çıkıp bir yerlerde tek başına oturma lüksün olamaz. Hemen birileri aborde olur masana. Eşlik edeyim mi abla?

Oturun oturduğunuz yerde, macera aramayın, tebdil-i mekânda ferahlık vardır sözü doğru olduğu kadar, davulun sesi kulağa uzaktan hoş gelir sözü de doğrudur.

“Hocanın dediğini yap, yaptığını yapma” diyenleri Koruma, Yaşatma, Kalkındırma Derneği Başkanı

Murat TAŞKIN

Sevgilerimle

mrttaskin03@gmail.com

GSM : 0 532 422 85 67

Face/İnstegram/Twit : Bugemi Murat TAŞKIN

 

 

Please follow and like us:

One thought on “Bir dernek kuracağım / Bugemi Murat TAŞKIN

Bir cevap yazın