Saat Yükleniyor...
Demokratik paket ile çözüm süreci masada
Tarih : 2013.09.18  01:13:20
Demokratik paket ile çözüm süreci masada

Bakanlar Kurulu, dün Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanırken, gündemin ana maddesi "Çözüm Süreci" oldu. BDP heyetinin İmralı'da PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşme ile ilgili bilgiler masaya yatırıldı. BDP milletvekili Pervin Buldan'ın "Diyalog süreci bitirilerek müzakere süreci ile yeni formata geçilmeli" sözleri de toplantıda görüşüldü. 

Alevi Açılımı
Daha önce süreç ile ilgili üzeri kapalı mesaj verilmesi ve sürecin durdurulması şantajı ile hükümetin adım atmaya zorlanmaya çalışılması eleştirilmişti. Sürecin geldiği nokta ile birlikte BDP'nin okulların ilk haftasında anadilde eğitim gerekçesi ile gerçekleştirme çağrısı yaptığı "boykot" da masaya yatırılırken, bölgeden boykot kararına uyulmadığına ilişkin gelen bilgiler değerlendirildi.
Geçtiğimiz hafta ilk toplantısı yapılan ve ikinci toplantısı bugün gerçekleştirilecek "Demokratikleşme Paketi" de Bakanlar Kurulu'nun gündemine geldi. Özellikle çözüm süreci kapsamında atılması beklenen adımlar görüşüldü. Pakette yer alan ifade ve protesto özgürlüğünün sınırlarını genişletecek adımlar, Alevi Açılımı, Ruhban Okulu'nun açılması ve 28 Şubat mağduriyetlerinin giderilmesi için atılacak adımlar bir kez daha masaya yatırıldı.
Bakanlar Kurulu'nun bir diğer gündem maddesini de Suriye ve Mısır'daki gelişmeler oluşturdu. Özellikle Suriye'de müdahale ihtimalinin azalmasının ardından Türkiye'nin izleyeceği yol haritası masaya yatırıldı. Sınır'daki gelişmeler ve müdahale olmaması durumunda iç savaşın Türkiye'ye nasıl etki edeceği de yine toplantıda konuşulan konular arasında yer aldı.
Bakanlar Kurulu toplantısı yapılırken gelen, Yayladağ ilçesi yakınlarındaki sınırın Suriye tarafından muhaliflerin Suriye yönetimine ait helikopteri düşürdüğüne ilişkin bilgi de ele alındı.

Hatay ve eylemler
Bakanlar Kurulu son günlerde başta Hatay olmak üzere Ankara ve İstanbul'da Alevi nüfusunun yoğun olduğu yerlerde yaşanan eylemeleri de görüştü. Atakan Arslan'ın Hatay'da binadan düşerek ölümü ve eylemelerin genel yapısı ile ilgili İçişleri Bakanı Muammer Güler bilgi verdi. Eylemlere karşı atılacak adımlar görüşüldü.

Haberi Paylaş :
Bölge Haberleri
YAZARLAR
Erol Maraşlı
BÖLÜNMEK Mİ DEDİNİZ? PARANOYA MI YOKSA GERÇEK Mİ
EN ÇOK OKUNANLAR
ANKET
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Foça Gazete Son Dakika Foça Haberleri Hakkında   |
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Pegasi Bilişim - Web Yazılım Ekibi

kurtlar vadisi pusu izle

film izle

dizi izle

online film izle

game of thrones izle

vampire diaries izle

spartacus izle