23 Nisan coşkusu İzmir’i sardı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 97. yıl dönümü, İzmir’in ilçelerinde coşku ile kutlandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkusu tüm İzmir’i sardı. İlçelerde düzenlenen törenler coşkuyla sürerken, belediye başkanları makamlarını bir günlüğüne çocuklara bıraktı.

Menderes’te 23 Nisan coşkusu
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Menderes’te coşkuyla kutlandı. Menderes Belediyesi tarafından hazırlanan şenlik alanında çocuklar gönüllerince eğlendi. Kutlamalar Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu’nun koltuğunu Gazi İlkokulu dördüncü sınıf öğrencisi Polat Gürsoy’a devretmesiyle başladı. Özdere hizmet binasında gerçekleşen devir töreninde koltuğa oturan genç başkan, okuluna engelli öğrenciler için özel park yapılacağını açıkladı. Menderes Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Nazan Çetin’e talimatı veren genç başkan Gürsoy, yeni yapılacak bir projede arkadaşlarının isteği olan tarihteki 16 Türk devletinin bayraklarının yer alması talimatını da verdi.

Çocuklar için şenlik alanı
Menderes 19 Mayıs Stadı’nda gerçekleşen törende ise coşku doruktaydı. Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, ilçe protokolü ile birlikte çocukların gösterisini ilgiyle izledi. Menderes Belediyesi tarafından hazırlanan şenlik alanında da çocuklar gönüllerince eğlendi. Çizgi film kahramanlarının da yer aldığı şenlik alanında çocuklara pamuk şekeri ve macun da ikram edildi. İlçede önceliklerinin çocuklar olduğunu belirten Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, “Menderes’te çocuk olmanın bir ayrıcalık olduğunu çocuklarımıza hissettirmek için çalışıyoruz. Onlarla bir gün değil her gün beraberiz. 3 yılda birçok projeyi onlar için hayata geçirdik. Çocuklarımız için farklı projelerimizi de hayata geçireceğiz. Özellikle yaptığımız sosyal alanlarda çocuklarımızın da keyifle vakit geçirmesi için özel çalışmalar yapıyoruz. Geleceğimiz olan çocuklarımızın geleceğini hazırlamak için görevimizin başındayız. Bu vesile ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dünya çocuklarına armağanı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun” dedi.

Akpınar makamını dünya çocuklarıyla paylaştı
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında makamını Karşıyaka Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi Emine Nisa Şengül ve Girne Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Selin Uğurlu’ya bıraktı. Uluslararası Karşıyaka Çocuk Şenliği için farklı ülkelerden gelen dünya çocukları da ziyarete eşlik etti.

“Sonsuza kadar koruyacağız”
Küçük başkanlar; Başkan Akpınar, başkan yardımcıları ve bürokratlardan, belediye çalışmaları ile ilgili bilgi aldı. Diğer ülkelerden gelen arkadaşlarıyla sohbet etti. Çok büyük mutluluk yaşadıklarını dile getiren Nisa ve Selin, “Atatürk’ün bize armağan ettiği bu bayramı, sonsuza kadar yaşatacağız. Ona layık çocuklar ve gençler olarak cumhuriyetimizi koruyacağımıza söz veriyoruz” mesajı verdi, Karşıyaka Belediyesi’nin çocuklara yönelik hizmetlerinden mutluluk duyduklarını ifade etti. Uluslararası Karşıyaka Çocuk Şenliği için ilçeye gelen yabancı çocuklar da makam heyecanını yaşadı. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Bugün makam Nisa’nın, Selin’in ve dünya çocuklarının. Koltuklarımız da üzerinde yaşadığımız dünya da aslında zaten onların. Bunun bilinciyle, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı kalarak yaşamaya ve çalışmaya devam edeceğiz. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun. Bize bu bayramı hediye eden Ulu Önderimiz Atatürk’e minnet ve şükran borçluyuz” diye konuştu.

23 Nisan Urla’da coşkuyla kutlandı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Urla’da da coşkuyla kutlandı. Tören, Urla Cumhuriyet Meydanındaki törene; İzmir Vali Yardımcısı Nihat Kaynar, Garnizon Komutanı Albay Erol Çevik, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Urla Emniyet Müdürü Oğuzhan Şahin, Urla Milli Eğitim Müdürü İzzet Gündüz, Urla Belediye Meclis Üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, oda başkanları, çocuklar ve veliler katıldı. Program, Urla Belediyesi Çocuk Bakım Evi, Albay Çolak İbrahim Bey İlkokulu, Sezai Gönül Akdağ Anaokulu, Atatürk İlkokulu, Şehit Kemal İlkokulu, Zeytinalanı Gülter Osman Ponner İlkokulu ve 80. Yıl Gazi Ortaokulu öğrencilerinin halk oyunları, Flamenko dans gösterileri, modern dans gösterileri, davul ritim gösterisi, şiir okumaları ve koro gösterileriyle renklendi. Gösterilerin ardından şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Yardımcısı Nihat Kaynar, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Garnizon Komutanı Albay Erol Çevik, Urla Milli Eğitim Müdürü İzzet Gündüz ve Emniyet Müdürü Oğuzhan Şahin tarafından verildi.

Dünya Çocukları Heykeli
Kutlama töreninin sonunda ise Urla Cumhuriyet Meydanı’na Turgut Kahraman tarafından yapılan Dünya Çocukları Heykelinin açılışı gerçekleşti. Heykelin açılış kurdelesini Vali Yardımcısı Nihat Kaynar, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ve Turgut Kahraman, minik öğrencilerle birlikte kesti. Yaşamın çocuklarla birlikte daha güzel olduğunu ifade eden Başkan Sibel Uyar, “Bugün hem bizler için hem çocuklarımız için çok önemli bir gün. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, bu anlamlı günü geleceğimizi temsil edecek olan çocuklarımıza armağan etti. Bize düşen görevde bu bayramı en güzel şekilde kutlamaktır. Dünya Çocukları Heykelini Urlamıza armağan eden Turgut Kahraman’a da çok teşekkür ederim. Dünya çocuklarımızla güzel. Onlara yaşanabilir bir dünya bırakmak için var gücümüzle çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi. Heykelde, Nazım Hikmet’in “Dünyayı verin çocuklara” adlı şiiri de yer alıyor.

Üç gün süren kutlama
Aliağa Belediyesi tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında düzenlenen ‘Uluslararası Çocuk Şenliği’ Yeni Şakran Mahallesindeki etkinlikler ile devam etti. Makedonya’dan gelen misafir çocukların katılımıyla gerçekleşen ve üç gün sürecek olan kutlama etkinliklerinin ikinci durağı Yeni Şakran Mahallesi olurken, Aliağa ilçe merkezinde de çeşitli etkinlikler yapıldı. Yeni Şakran Mahallesindeki program, Yeni Şakran Düğün Salonu’nda Aliağa Belediyesi Sanat Evi (ASEV) Çocuk Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu ‘3 İyi Arkadaş’ isimli oyunla başladı. Evrim Yaşar’ın yazıp yönettiği ve toplum kurallarını konu alan oyunda 8-9 ile 10 yaş grubundaki kursiyerler sahne aldı.

Engelsiz mehteran takımı
Beğeniyle izlenen tiyatro gösterisinin ardından zihinsel ve ortopedik engellilerden oluşan Aliağa Engelsiz Mehteran Takımı, Şakran Yeni Park gösteri alanında katılımcılara muhteşem bir konser verdi. Hücum Marşı, Yürekler Kabarık, Fetih Marşı, Sevdim Seni Mabuduma, Allahu Allah, Türkiye’m veCeddin Deden gibi marşları seslendiren Engelsiz Mehteran Takımı, katılımcılara duygu dolu dakikalar yaşattı. Büyük beğeni toplayan konserin finalinde tüm katılımcılar Engelsiz Mehteran Takımı’nı ayakta alkışladı. Etkinlikler rengarenk folklorik kıyafetleriyle sahne alan Makedonyalı çocukların gösterileriyle devam etti. 23 Nisan coşkusunu ülkelerinin yöresel danslarıyla taçlandıran Makedonyalı çocuklar, izleyenlerden bol bol alkış aldı. ASEV öğrencilerinin dans gösterilerinin yanı sıra Aliağa Belediyesi Helvacı Spor Kulübü Zeybek ekibinin gösterileri de ilgiyle izlendi.

Uçurtmalar, semaları süsledi
Yeni Şakran’daki gösteriler uçurtma şenliği ile renklendi. Aliağa Belediyesi tarafından çocuklara dağıtılan Türk bayrağı motifli uçurtmalar Aliağa semalarını süsledi. Ayrıca şenliğe katılan çocuklar için gösteri alanına şişme oyun parkları da kuruldu. Çocuklar kendileri için kurulan bu oyun parklarında doyasıya eğlendi. 23 Nisan etkinlikleri kapsamında Sanat Sokağı da birbirinden renkli gösterilere ev sahipliği yaptı. Görsel ve sanatsal etkinliklerin beğeniye sunulduğu Sanat Sokağı’nda keyifli dakikalar yaşandı. Ebru, resim ve atölye çalışmaları gibi sanatsal faaliyetler vatandaşların beğenisine sunuldu. Miniklerin ilgi odağı olan Ebru sanatının Türklere özgü üç binlik bir sanat dalı olduğunu belirten Ebru Sanatçısı Mesut Selek, “Aliağa’da 23 Nisan etkinlikleri kapsamında yüzlerce çocukla birlikte ebru yaptık. Hepsi çok mutlu oldu. Bu sanatı gelecek kuşaklara taşıma gayreti içerisinde olmamız gerekiyor” dedi.

Bandodan muhteşem konser
Uluslararası Çocuk Şenliği’nde ikinci günün finalini Aliağa Belediye Bandosu muhteşem bir konser ile yaptı. Bando şefi Davut Kandemir yönetiminde Sanat Sokağı’nda gerçekleşen konser soğuk havada Aliağalıların içini ısıttı. Bandonun en küçük üyesi 11 yaşındaki Efe Görgülü konserin gözdesi oldu. Saksafonunu büyük bir ustalıkla çalan minik Efe, solo performansıyla da vatandaşlardan alkış aldı. Aliağa Belediye Bandosu Şefi Davut Kandemir 23 Nisan dolasıyla şef çubuğunu çocuklara teslim etti. Profesyonelleri aratmayan çocuklar bandoyu başarıyla yönetti. Yaklaşık yarım saat süren ve vatandaşların büyük ilgiyle takip ettiği konserde bando, en sevilen marşları ve şarkıları çaldı. Yeni Şakran Mahallesi ve Sanat Sokağı’nda devam eden etkinliklerin yanı sıra Avcı Ramadan Çocuk Oyun Rekreasyon Alanı’nda kurulan şişme oyun parkı da çocuklara keyifli anlar yaşattı. Şişme oyun parkına akın eden çocuklar, eğlencenin doruğuna çıkarken, aileleri de çocukları ile birlikte hoşça vakit geçirdi. Doyasıya eğlenerek şişme parkın tadını çıkartan miniklerin mutlulukları gözlerinden okundu. Günün sonunda ASEV öğrencileri tarafından Sanat Sokağı’nda müzik dinletisi gerçekleştirildi. Akşam saatlerinde Avcı Ramadan Çocuk Oyun Rekreasyon Alanı’nda ASEV orkestrası eşliğinde yapılması planlanan Hande Ülker Şen-Ulviye Koçak konseri de olumsuz hava şartlarından dolayı iptal edildi.

Foça’da renkli etkinlikler
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Foça’da coşku dolu törenlerle kutlanıyor. Etkinliklere; Foça Kaymakamı Ali Çetin, Garnizon Komutanı Tümamiral Aydın Şirin, Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Foça Cumhuriyet Başsavcısı Ali Öztürk, Foça İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Akar, Foça Belediyesi Meclis Üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil ve askeri erkân, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı. Kutlama programı, Cumhuriyet Meydanı’ndaki çelenk sunma töreni ile başladı. Foça İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Akar, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtına ilçedeki tüm okullar adına çelenk sundu. Program, Foça Belediyesi Nihat Hüsenay Stadı’nda devam etti. Foça halkının büyük ilgi gösterdiği tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı. Öğrenciler, günün anlam ve önemini belirten konuşma ve şiirler okudu.

23 Nisan konseri
Foça Belediyesi Halk Oyunları kursu öğrencileri büyük beğeniyle izlenirken, Foça Belediyesi Cimnastik ve Taekwondo kursu öğrencilerinin gösterileri uzun süre alkışlandı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere madalyaları ve ödülleri verildi. Minik öğrencilerin bayram sevinci ve mutluluğu, sevimli görüntüler oluşturdu.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama etkinlikleri bu akşam Foça Belediyesi’nce düzenlenen, İzmir Devlet Opera ve Balesi Sanatçısı Altuğ Dilmaç’ın solist olarak katılacağı 23 Nisan Konseri ile sürecek. Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen konser, saat 20.30’da başlayacak.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın