Saat Yükleniyor...
Soma, Işıklar Kömür Sahasında Üretime Başladı
Tarih : 2013.07.10  14:02:49
Türkiye’nin en büyük yeraltı kömür üreticisi Soma Holding yeni maden ocağını açtı.

Türkiye’nin en büyük yer altı kömür üreticisi Soma Holding, Işıklar bölgesinde kömür sahasını açtı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın 9 Temmuz Salı günü açılışını gerçekleştirdiği Soma bölgesinin yeni kömür sahasında yıllık 3,5 milyon tonluk üretim hedefleniyor. Işıklar Kömür Ocağı’nın açılması ile birlikte bölgedeki toplam üretim kapasitesi ise 9 milyon Ton’a ulaşacak. 6.400 çalışanı bulunan Soma Holding’in yeni kömür sahasının faaliyete geçmesi ile birlikte çalışan sayısı da 8.000’e ulaşacak.

Sektörde 40 yılı aşkın deneyimiyle madencilik standartlarını belirleyen Soma Holding, Işıklar Maden sahasında üretime başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın açılışını yaptığı Soma Işıklar Kömür sahasında yıllık 3,5 milyon tonluk üretim planlanırken, yeni etapların açılması ile birlikte Soma Holding’in istihdam ettiği çalışan sayısı 8.000’e ulaşacak.  

Açılış töreninde bir konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ocakta yaptığı açıklamada örnek alınacak niteliklere sahip ocağın işçi güvenliğini ön planda tuttuğunu, güvenlikle ilgili sistemlere para harcandıkça, işçilerin kaygıları giderildikçe verimin arttığını gördüklerini ifade ederek, madencilikte artık ithal sistemlerinin yanında yerli üretimin de payının arttığını, bunun madenciliğin diğer alanlarında da yaygınlaşmasını planladıklarını söyledi.

Taner Yıldız, madencilikte en önemsedikleri konunun işçi sağlığı olduğunu, bir işçinin can güvenliğinin ülkenin tüm madenlerinden daha önemli olduğuna işaret etti. Ocakta çalışanlarla birlikte ramazanın ilk günü iftarını açan Taner Yıldız,  “Soma Holding gibi köklü ve madencilikte uzman yatırımcı şirketlerin yeni yatırımlarını çok önemsiyoruz. Ülkemize ve Soma halkına hayırlı olsun” dedi.

Türkiye’nin enerji ihtiyacının karma bir üretim modeli uygulaması ve kendi öz kaynakları ile karşılanmasının önemine dikkat çeken Soma Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Group CEO’su Can Gürkan ise “40 yıldır en yeni teknolojiler ve yüksek güvenlik standartları ile madencilikte standartları belirleyen bir şirketiz. Bugün Soma’da açtığımız Işıklar kömür sahamızla kendi üretim kapasitemizi artırırken, ciddi anlamda istihdama da katkı sağlayacağız. Soma halkı açısından madenlerimizin önemi büyüktür. Bu üretim sahamızla birlikte çalışan sayımızı da artırmış olmaktan ayrıca büyük mutluluk duyuyoruz. Sektörümüzün derinleşmesi ve büyümesi için yatırımlarımıza aynı hızla devam edeceğiz” diye konuştu. 

Soma Holding Hakkında

Yeraltı madencilik alanında Türkiye’nin köklü ve öncü kuruluşlarından Soma Holding stratejik planlaması doğrultusunda, enerji ve inşaat sektörlerine odaklanmıştır. Ana iş kolu olan kömür madenciliğine 1984 yılında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. ile giriş yapan Soma Holding Geventepe ve Soma Eynez bölgelerinde faaliyet göstermektedir. Holding 5,5 milyon ton üretim ve 6.400 civarında çalışanı ile Türkiye’nin en büyük yeraltı kömür üreticisi konumundadır. Holding bünyesinde madencilik ekipmanları alanında çalışan Gürmin Makine, krom madenciliği yapan Minsan Madencilik şirketlerini de barındırmaktadır. Gayrimenkul geliştirme şirketi Tilaga A.Ş Maslak’ın en yüksek kulesi olan 47 katlı Spine Tower’ın projesini geliştirmiştir. 2013’te tamamlanması planlanan Spine Tower’ın ana yükleniciliğini Soma İnşaat üstlenmektedir.

Haberi Paylaş :
Bölge Haberleri
YAZARLAR
Erol Maraşlı
BÖLÜNMEK Mİ DEDİNİZ? PARANOYA MI YOKSA GERÇEK Mİ
EN ÇOK OKUNANLAR
ANKET
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Foça Gazete Son Dakika Foça Haberleri Hakkında   |
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Pegasi Bilişim - Web Yazılım Ekibi

kurtlar vadisi pusu izle

film izle

dizi izle

online film izle

game of thrones izle

vampire diaries izle

spartacus izle